36 u hebben tie afgeveerdigden der bonden deze netelige zaak bespro ken dan kwamen wij ook tusscheo om. namens het bestuur, uwe beroepsbelangen te bestudeeren en te verdedigen. Nu gaan de handelaars weldra, bij het geboerte, op voorhand eenige loten hop willen aankoopen mogelijks zullen zij met u daartoe het verkoopcontract (dat nieuwe voorwaarden behelst) willen sluiten. Derhalve achten wij het een gepaste gelegenheid om, als landbouwleeraar, u de verbintenissen van zulke contracten te verklaren, om uwe rechten en uwe plichten aan te duiden, en ook tegen mogelijke listen te waarschuwen. Het is eene zaak van allergrootste aangelegenheid! Gij behoort dus eens voor goed te begrijpen hoe gij bij het koopen en het ver- koopen van landbouwproducten handelen moet (I). (1Vrijjnaar eene studie Over koop on verkoop door Mr Gyeeo, advokaat van den Belgischen Boerenbond De Boor 1909, nr 16 en volg. I* Vraag 4Zs ge landbouwproducten (0. u. peerden, vlas, hop) koopt of verkoopt, is het voordeelig een geschrevene overeenkomst voor koop en verkoop te hebben Al dikwijls hebben we landbouwers hooren zeggen dat zij bij het verkoopen van vruchten of dieren geen geschrift, geen contract of geschreven overeenkomit noodig hebben. Verkoopt men aan goede handelaars (zoo zeggen deze boeren), dan is er geen geschrift vereischt omdat er toch geen bedrog zal zijn bij eerlijke lieden heeft men met oneerlijke kooplieden te doen, dan zal uw contract wein g of niet baten. Zoo redeneeren en dolen... (ik zal met zeggen de ketters,) maar sommige menschen die liever eeuwig en ervig schade en schande lijden. Bij het verkoopen van vee en vruchten is menig treffelijke landman, als slachtoffer zijner goede trouw, door een onrechtveer- digen koopman gefopt geweest En heeft die dure les toch gebaat? Gij moet uitzien naar middelen om in het toekomende zulk bedrog te vermijden. De ondervinding moet u wijsmaken, of gelijk de vlaamsche boer als spreekwoord zegt een ezel struikelt geen tweemaal over denzelfden steen. Hoe dikwijls klagen de boeren niet dat ze bedrogen worden bij het verkoepen van peerden, koeien, kalvers en zwijnen, ofwel bij het verkoopen van vlas, hop. graan, hooi en suikerbeeten ofwel bij het ontleenen van geld, ofwel bij het huren van land 1 In onze

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 10