37 3° Vraag Laat de wet nu toe in alle zaken getuigen tot bewijs aan te brengen Neen, in vele gevallen laat de wet niet toe getuigen aan te brengen. Immers, volgens art. 1341 van het Burgerlijk wetboek, voor alle overeenkomst van boven de 150 frank eischt de wet geschrift. Bij voorbeeld boer Jan verkoopt aan pachter Pieter een peerd voor 1200 frank doch later loochent Pieter dat bij dit peerd gekocht heeft. Al hadde Jan tien getuigen van dien verkoop, de rechtbank mag ze niet aanhooren. Waarom Omdat, zooals M. Gysen zegt, de 2" Vraag. Welke zijn de wettelijke bewijzen van eene overeen komst, inzonderheid van een verkoop van allerhande waren Voor de rechtbank kunnen wettelijke bewijzen zijn een geschrift ofwel goede getuigen. Geschrift van een verkoop van vruchten of dieren heeft de boer al dikwijls niet. Goede getuigen van een verkoop, ja, die heeft de boer al dikwijls ook niet. Als ge, op uwe hoeve, een kudde zwijntjes of een rund verkoopt, wie is er meestal daarvan getuige, tenzij de boerin, uwe zonen of dochters, uw knecht of uw meid evenwel noch vrouw, noch kinderen, noch naaste bloedverwanten, noch dienstboden mogen, voor den rechter, als getuigen gehoord worden. Ofwel de andere getuigen, die den verkoop hoorden en zagen sluiten, komen er niet geerne tusschen in het geding, en... zij zeggen dat zij er niets van gehoord hebben of dat ze alles verj eten hebben. En laat ons nog zelfs veronderstellen dat de boer goede getuigen heeft (die geen bloedverwantschap of dienstvolk zijn) en dat ze geen valschen eed doen. streek is’t wel het ergste, bij het verkoopen van hop, vlas, vee en peerden. Gebeurt het dat de boer bedrogen is, dan maakt hij zich kwaad .- maar kwaadheid of gramschap en helpt niets. Dan zal de boer de zaak voor ’t gerecht brengen I Maar. als ge voor de rechtbank eene overeenkomst van koop en verkoop inroept, als ge zegt dat de koopman (uw tegenstrever) zulk eene verbintenis met u heeft aangegaan, als ge eischt dat hij die verbintenis vervulle, dan moet ge ook wettelijke bewijzen van die overeenkomst inbrengen.

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 11