39 letten als ge eene overeenkomst 6" Vraag'. Waarop moet gij nu schrijft De oorzaak van bijna al de moeilijkheden die onze boeren onder vinden, is dus licht te vinden gebrek aan goed bewijs. 5* Vraag’. Welk is dan het goed bewi/s van een verkoop Er is doorgaans maar een goed bewijs Geschrift. Maakt gij bij uwe overeenkomsten die gij sluit (b. v. bij het verkoopen van die- ren en vruchten, bij het huren van land, enz.) geen geschrift, dan geeft gij u met handen en voeten gebonden in cens anders macht over. Wil die andere u bedriegen, ge zijt machteloos tegenover hem. Zeg me niet Die mensch met wien ik handel, is een eerlijk man hem betrouw ik zoo goed als mij zelven. Ik antwoord u daarop Er zijn op de wereld slimme deugenle- ten die jaren lang voor deftige menschen doorgaan. Maar zelfs al ware het waarlijk zoo (dat uw kooper een treflelijk man is), daar is geeue reden om geschrift achterwege te laten in uwe overeen- komsten (van verkoop, of verhuren). Want ten eerste die mensch kan onverhoeds sterven en zijne erfgenamen, zelfs al zijn het eerlijke menschen, zij weten van de zaak niets, en sturen u wan- delen, als gij iets van hen eischt, tenzij ge bewijs brengen kunt. Ofwel, ten tweede, ge kunt malkander slecht verstaan. Hoe d k- wijls gebeurt dat niet Ofwel hij (de kooper) kan slecht onthou. den of gij zelf kunt verkeerd onthouden. En ’t is zoo dat er dik- wijls twist en oneenigheid komt tusschen de beste menschen. die het beide goed meenen. Al was het met uwen besten vriend, al was het met leden uwer familie, nog is hel geraadzaam geschrift te maken voor zaken van eenige aangelegenheid Zulks is de meeningvan M. Gysen, advokaat van den Belgischen Boerenbond (De Boer 1909, nr 16); zulks is de meening van eiken rechtschapen man, die boerderij en handel wil vooruithelpen. Volgens de rechtsgeleerden en de weldenkende lieden is er dus slechts een middel om al die betwistingen, moeilijkheden, processen en schade te voorkomen waar zooveel menschen erg door lijden de mensehen, en vooral de boeren, moeten leeren al hunne overeen komsten van eenig belang bij geschrift stellen. Die kleine moeite zou hun ontzaglijk voordeel bijbrengen.

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 13