1 40 (1) Zie de Hopboer, 1909, bladz. 189 en 190. Als men voor een verkoop of voor een andere overeenkomst een geschrift opgtelt, behoort men de volgende punten in achtte nemen; eenlge zijn zelfs volstrekt noodzakelijk opdat uw geschreven over eenkomst zou geldig zijn volgens de wet (Burg, wetb., art. 1325). Let dus wel op de vijf volgende punten 1° Het is altijd geraadzaam, en zelfs in vele gevallen (b. v. voor verkoopingen) door de wet vereischt zooveel geschriften van de overeenkomst te maken ofdat er partijen in de overeenkomst zijn want ieder moet een afschrift hebben als bewijs tegen de andere partij. Bij voorbeeld in een gewonen erkoop van een peerd, van vlas enz., moet de overeenkomst in dubbel geschreven zijn een afschrift voor den verkooper (boer) en een voor de koopman. Somtijds gebeurt het in den hophandel, en ook in andere verkoo pingen, dat er drie afschriften gemaakt worden een voor den verkooper, een voor den facteur (makelaar of commissionaris), en een voor den koopman. Al de afschriften moeten heelemaal gelijk zijn. Zoo voldoen aan dez vereischte de druksels van het model-contract voor hop(l) zij zijn heelemaal gelijk voor opstel, tenzij in de bewoordingen de ondergeteekende erkent gekocht te hebben.... de ondergeteekende erkent verkocht te hebben. •2“ In het geschrift moet vermeld worden op hoeveel afschriften die overeenkomst of contract werd gemaakt in dubbel of in drie dubbel enz. Dit is vereischt volgens het gemeld art. 1325, 3' lid. Zoo die melding niet aangestipt is, zal het contract ongeldig zijn. Waarom Ingeval die melding er niet opstonde, dan zou b. v. de koopman die het oorspronkelijk geschrift bezit, dit kunnen vernie tigen en dan beweren dat er maar één koopcontract geschreven wierd. Welnu de melding «in dubbel opgemaakt» die op het tweede geschrift staat, dat door den koopman onderteekend is, zou zijn bewering in duigen slaan. Op het model-contract van verkoop van hop staat er dientengevol ge vermeld in dubbel opgemaakt 3e Als men een geschreven verdrag of contract maakt, moet men er alles inzetten waarvoor beide partijen overeenkomen iart. 1341). B. v. Pieter Claes verkoopt aan Bruynaert duizend pond hop, en dit per geschreven contracthij zegt erbij dat hij de hop groenkleu rig leveren zal dat moet er bij geschreven worden. Evenzoo indien

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 14