41' 9 4° Het is zeer aan te raden, alhoewel het niet streng vereischt is, alle getallen niet in cijfers maar voluit in woorden te schrijven. Niet schrijven <i 1000 pond hop aan 80 frank maar duizend pond hop aan tachtig frank Zoo is er de uitschrabbing, wijziging en schrlft- vervalsching verhinderd. Want, volgens art. 1135 van het Burg, wetboek, is het niet noodig in het contract te schrijven <t hetgene door het algemeen gebruik der streek, bij de overeenkomsten, onderverstaan d. w z. stilzwij gend aangenomen wordt, a Eenige voorbeelden zullen dit duidelijk maken. In onze streek die duizend pond hop, op voorhand verkoopt, en er slechts 500 pcnd opdoet, moet enkel zijn gewas leveren en voor het ontbrekende niets instaan Hebt ge geen hommel, ge moet geen leveren dat is tot nu toe het gebruik in Poperinger-land. Doch bemerkt wel dat het nieuw model-contract dit gebruik afschaft, zooals we verder zullen verklaren. Een ander voorbeeld in veel streken is het de algemeene gewoonte dat iemand die een kalf koopt, hetzelve vo> ren moet tot bij den kooper. In den vlashandel is ’t ook een gebruik dat de boer het droge vlas van zijn hoeve naar ’t stapelhuis van den koopman voeren moet. Men mag dat in de overeenkomst schrijven, maar noodig is het niet. Ge begrijpt dus waarom erop het model-contract virmeld staat alles volgens de gebruiken der streek Jan Matfys zijn peerd verkoopt, en enkel zegt dat het vol veulen is; dat moet in ’t geschrift ook staan Inderdaad de wet (Burg wetboek art. 1341) laat niet toe bij ge tuigen te bewijzen dat men over nog iets meerder overeengekomen was dan er geschreven staat. Dientengevolge hadden Claes en Bruy- naert in hun contrac' niet geschreven dat de hop moet groen kleurig gedroogd zijn, dan zou de koopman Bruynaert geen getuigen mogen aanbrengen tot bewijs dat ze hierover waren overeengekomen indien Pieter Claes geelkleurige maar geen groene hop levert. Hetzelfde zou gelden voor den kooper van Matthys zijn peerd, indien het later blijkt dat de merrie niet vol is. Dat alles moet geschreven worden, behoort men nochtans goed te verstaan.

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 15