43 springhaan, kokerjuffer, bie. bladluis vlieg, vlinder. I. Schildvleugeligea (Coleoptcra,. Zij bevat al de insekten bekend onder de namen van kevers of torren, zooals de meikever, de kniptor enz. Zij hebben vier vleugels en zijn gemak kelijk herkenbaar door dat het bovenste of voorste paar vleugels zeer hard is en als tot schild dient voor de twee achterste vleugels en het achterlijf week is. De onderste vleugels zijn vliesachtig, in de rust dwars geplooid en onder de dekschilden verborgen. De monddeelen zyn geschikt om te bijten. De kevers ondergaan volkomen gedaanteveranderingen. De larven of maskers hebben geene poolen of slechts zes borstpooten, eenen harden kop en even als de kevers, monddeelen geschikt om te bijten. De larven leven gewoonlijk zeer lang in dezen staat (tot 3 en 4 jaren) en die van vele soor ten richten gedurende hunnen levensloop zeer groote schade aan. De volkomen insekten van hunnen kant zijn voor het meerendeel ook zeer schadelijk voordo landbouwgewassen. Verschillige soorten nochtans zijn nuttig omdat zij. als echte roofdieren, zich enkel voeden met andere, meest schadelijke, insekten en ongedierte. Men kent hedendaags omtrent 10.000 verschillige keversoorten waarvan er in ons land alleen rond de 4000 voorkomen. die de hop aanranden, als ook de voornaamste cryptogamische ziekten beschreef. Wij hebben er de vertaling van gedaan ten einde de lezers van De Hopboer er meè bekend Ie maken doch, wy vinden hel geraadzaam eerst en vooral onze lezers met de insectenleer nader kennis doen te maken en putten daarom eenige gegevens in het gunstig gekend werk van Em. Van Kerkhove over Schadelijke en nuttige inlandsche Insekten De insekten zijn vooral gekenmerkt door hunne zes ponten. Zij zijn zeer talrijk men schat dal er niet min dan 400.000 verschillige soorten bestaan. Sommige zijn zeer nuttig; het meerendeel nochtans zijn schadelijk voor den landbouw. Ten einde de insekten of kerfdieren gemakkelijker te kunnen bestu- deeren, worden zij in afdeelingen gerangschikt. Men onderscheidt gewoon lijk 7 orden van insekten. waarin men ze verdeelt naarvolgens de schik king der vleugels 1 orde schildvleugeligen (Coleoptera) voorb. meikever. 2 3 4 5 6 rechlvleugeligen (Orthoptera) netvleugeligen (Nevroplera) vliesvleugeligen (Hymenoptera) halfvleugeligen (Hemiptera) tweevleugeligen (Diptera) schubvleugeligen (Lepidoptera)

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 17