45 V. Schubvleugeligen of vlinders (Lepidoptera). moet verheffen om dergelijke blijken van moederlijke zorg te vinden (Mac Leod). Men verdeelt de vliesvleugelige insekten in verschillige groepen A. Dewelke eenen angel bezitten, zooals de biefin, de wespen, de graaf- wespen, de goudwespen en de mieren. B. Die welke oene gewoone legboor hebben (sluip- en galwespen en C. Die welke een zaagvormige legboor hebben (blad- en houtwespen). De vliesvleugels zijn zeer talrijk. - De konteekens der vlinders zijn de volgende de monddeelen zijn zui gend en vormen eene, in de rust spiraalvormig ineen gerolde buis, die roltong of slurf genoemd wordt, en die, ontrold zijnde, du nt om den honig uit de bloemen te zuigen. Sommige vlinders nemen geen voedsel en deze hebben dan eene korte roltong bij andere soorten is de roltong integendeel soms langer dan het geheele lichaam. Geheel het lichaam, maar bijzonderlijk de vleugels, die vliezig zijn, is overdekt met kleine eigenaardige schubjes die verschillig gekleurd zijn en aan welke vele vlinders hunne schitterende, andere hunne meer doffe, kleuren verschul. digd zijn. Deze schubjes blijven gemakkelijk aan de vingers kleven, als men de vlinders vastneemt, en vormen dan een fijn poeder. Wanneer al de schubben van de vleugels gewreven zijn, worden deze laatste doorschijnend. Vele vlinders hebben buiten de twee groote bolvormige samengestelde oogen nog twee bijoogjes die op de kruin van den kop geplaatst zijn. De gedaanteverwisselingen der vlinders zijn volledig. De larven of maskers worden - rupsen - genoemden onderscheiden zich van de vroeger beschrevene bastaardrupsen door het getal pooten. De echte rupsen name lijk hebben, buiten de 3 paar borstpooten, 2 tot 5 paar buikpooten terwijl de bastaardrupsen 3 paar borstpooten en 6 tot 8 paar buikpooten hebben. De rupsen hebben eenen hoornachtigen kop, van weerszijden voorzien van 5 of 6 enkelvoudige oogjes, doch zonder samengestelde oogen. De monddeelen zijn bijtend. Hot overgroot getal rupsen zijn schadelijk voor land- en hofbouw, houtteelt, enz. De verwoestingen die zekere soorten aanrichten kunnen zeer aanzienlijk worden in sommige jaren, doch duren niet veel jaren achtereen, om reden van den oorlog die tegen hen gevoerd wordt door do sluipwespen. De rupsen veranderen 4 of 5 maal van huid om zich dan te verpoppen.

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 19