63 Hetzelfde geldt wanneer een veekoopman eene koe, een zwijn enz, weig°rt in aflevering te nemen. De pas genoemde rechtsgeleerde voegt er bij a Doorgaans is ’t genoegzaam een geding in te span- nen om levering te doen nemen en den prijs te doen betalen de verkooper mag zijn vonn's uitvoeren met het dier te doen aanslaan en verkoopen, indien de koopman geen levering neemt a en den prijs niet betaalt. Hier nochtans valt er, in zake hophandel, een voorrecht van den kooper aan te stippen dit voorrecht krijgt hij door een nieuwe koopvoorwaarde van het model-contract s Do kooper, die in rang van inkoop de eerste bestaande hoe- a veelheden gekocht heeft, bezit het recht te kiezen onder al de inge- oogste partijen, hetzij op denzeltden spijker, liet zij op verscheidene a spijkers liggende. Dit recht van voorkeur vervalt indien de kooper a ->p den gestelden datum de hop nog niet heeft doen zakken. Voor hetgeen de stadhop geldt, is het nogtans voldoende, om zijn volle a recht te behouden, dat de kooper de Hop vóór gestelden datum aangegeven hebbe aan het bestuur der stadschaal. a Wij vragen ons af of de kooper nog eenig rechl heeft levering der hop te nemen indien hij op den datum van levering de hop niet heeft doen zakken, of niet aangegeven heeft aan het bestuur der stadschaal. b). De tweede en voornaamste verplichling des k.opera is den gestelden prijs betalen op den dag en de plaats, die ter verkooping bepaald werden (Art. 1650). Meestal in verkoop van landbouwproducten stelt men geen plaats nog dag van betaling. Evenwel behelst het model-contract voor verkoop van hop de melding a betaalbaar kontant de partijen hebben dus besproken dat de koopman geld op de baal zou geven, tijdens de levering zelf en op de plaats waar de produkten afgele verd zijn. (Art. 1651). Wel is waar bestaat er in de Poperingsche streek een gebruik bij eenige handelshuizen de kontante bet lingen te doen op den eersten vrijdag na de levering. Indien de koopman den gestelden prijs niet betaalt, zou de boer mogelijks wel verkeerd Ie werk gaan. Als de koopman weigert levering te nemen, mag de verkooper den verkoop met volle recht als verbroken aanzien. Is het nu cok alzoo dat de overeenkomst dadelijk vernietigd is, wanneer de koopman niet naarde besproken voorwaarden betaalt? Karei Bollemans levert zijn koe aan den kooper, Pieter De Bruyne doch deze, kwansuis geen fondsen genoeg in kas hebben de, weigert dadelijk te betalen zooals h°t toch besproken is. Mag Bollemans den verkoop als dadelijk verbroken, en het dier weerom als zijn eigendom aanzien Wel neen 1 a Doch hij mag weigeren het a verkochte dier te leveren zoo-

De Hopboer (1904-1984) | 1910 | | pagina 21