Jaarlijksche optelling van den Landbouw. De uitgestrektheid der hopvelden in 1909. 82 Het bier 0.30 1913.44 V. n M Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen Wij geven hieronder de cijfers per provincie. 0.18 hectaren 040 04 1040.83 226.32 5.74 weigeren zou zelfs wanneer de wet zulk een toevoeging formeel ver bood, op zijn minst genomen kinderachtig zijn. Waaruit stamt de grootste hoeveelheid van het moutextract Uit het zetmeel van het mout, dal door de versuikering omgezet wordt tot maltose en dex- trinen. Ieder andere zetmeel is volkomen gelijk aan het mout-zet- meel en geeft bij het versuikeren precies dezelfde producten. Het ge bruik is dus even gerechtvaardigd als dat van moutzetmeel en in nog booger mate om technische redenen en niet gelijk men somtijds beweert, dat het beschouwd moet worden als een bewijs van min derwaardigheid. dat niets bij het scheikundig onderzoek van wort of bier verraadt, dat een andere zetmeelhoudende stof als mout werd gebruikt. Om dezelfde reden zou men niets in kunnen brengen tegen een toevoeging van suiker bij de wort of hel bier, de bij de vergisting van suiker ontstaande producten: alcohol, koolzuur enz. zijn vol komen gelijk aan die welke ontstaan uit de suiker welke gevormd werd uit het moutzetmeel. Het zou overigens zeer vreemd geweest zijn indien men bij de nieuwe wet hel gebruik van een product als inverlsuiker had verboden, want bij een bijzondere vroegere wel werd het gebruik in ie hand gewerkt. Uit het voorgaande blijkt, <iat de nieuwe wet niet alleen berust op de inzichten en wenschen van de overgroote meerderheid dor brou wers. Eveneens is zij gegrond op juiste technische en wetenschap pelijke gegevens, en juist daardoor voldoet zij aan haar doel, dat niet is, gelijk vele brouwers een oogenblik vreesden, de vrije uit voering van hun bedrijf te belemmeren, doch integendeel hen in staat stelt gemakkelijk de moeilijkheden te overkomen die de steeds hoogerordende eischen van het bierdrinkend public ieder oogen blik doen ontstaan. Gemiddelde opbrengt 915 kgr. Totale opbrengst 1.751.363 kgr. Deze gegevens stellen eene vermindering daar van omtrent löo hectaren, vergeleken aan de cijfers van 't jaar igo8.

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 22