85 I vlieggaten gemaaktsommigen zelfs hebben draineerbuizen gelegd om gemakkelijker de buitenlucht tol aan de vuring te doen komen. Zulks werd best toegepasl bij H. Boeket, H. Cappelaere, Cam. Do- houck, F. Vancaeyseele (Poperinghe) H Leroy (Westvleteren) G. Van Eecke (Watou), enz. Ten tweede, alles goed afsluiten in de twee trechters. Dit kan geschieden zonder grooten onkost. Bijna al de hopasten zijn van den ondersten trechter (spruiteest, of helle) voorzien maar zelden komt men den bovensten trechter tegen op de Belgische droogasten. Als men in veel asten boven op de vlaak of droogtafel komt, vindt men daarboven alles openliggen in dergelijke voor waarden is 't onmogelijk een trek of luchtstroom te bekomen. Het ware nochtans niet moeilijk een bovensten trechter te maken. Men behoort enkel het gevelvenster dicht te sluiten, de pannen van weerskanten van het dak met stroo (in zwaluwsteertjes) dicht te maken of goed toe te strijken (bezetten met klei of moortel), en de voorzijde af te sluiten met eene gordijn uit balengoed ofwel met stroovlaken. Alzoo hebben verschillende kopplanters zeer goedkoop den boven sten trechter ingericht het meeste deel deden het met balengoed, oenigen mot stroovlaken, anderen met plankenmuren (J. Ringel, Crombeke, Ed., Decae, Grombeke, Cam., Quaghebcur, Watou, enz.) Het spreekt van zelf, zoo schrijft M. Miserez, dat zulks geen eerste klas van luchtkamer zal wezen niettemin zal men. zoodoen- de een tamelijken trek bekomen Die de onkosten niet ontziet, zal loch het best van binnen oen lorenvormigen trechter boven de plaat in hout optimmeren, zooda nig de vier driehoekige wanden op eene ronde of vierkantige ope ning eindigen langsdaar zal de vochtige lucht uitkomen. Zulke ver betering was reeds toegepast in de droogasten van A. Delbaere en H. Lebbe te Poperinghe hebben ze ook ingebracht G. Van Eecke (Watou) en H. Deblock (Crombeke). In de houten wanden zijn er deuren, ten einde den ast te laden, en het drogen der hop na te gaan. Ten derde, eene hooge trekschouw op den bovensten trechter plaatsen. Voor onze hopasten is dit blijkbaar de noodzakkelijuste verbete ring de met dampen bezwangerde lucht moet volstrekt uit den bo vensten trechter ontwijken 1 Men plaatse dus eene breede en hooge trekschouw of kave hoe hooger zij is, hoe meer trek.

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 25