87 (1) Op dc houten en slcenen buizen zou men’ook, om den trek heviger te maken, kunnen mechanische ventilators of luchtzuigers plaatsen. Men leze daarover Leplae. Contribution a l’élude du houblon, p. 26 et suiv (2) Hopboer 1907, bl 401. Alle slag van trekschouwen staan tor hand. Op eenige droogasten had men reeds sedert 1893-94, door het toedoen van Prof Leplae, houten schouwen, met schuinsche latten geplaatst, b. v.bij 11 Catry- cke en F. Van Caeyseele (Poperinghe), Ch. Brutsaert (Watou). Zulke kaven behooren 0,75 m. tot 1 m. boven het dak uit te steken ook is het voordeelig ze van binnen, aan de basis, te voorzien van een val of klep, die kan op- en ncederslaan. Tijdens den huldigen prijskamp hebben veel deelnemers zulk een trekschouw geplaatst doch som migen hebben ze te nauw gemaakt, zooals wij hot verder zullen ver klaren. Zulke kave, met lood gedekt, kost 20 tot 26 frank. (Zie de lichtplaat van een verbeterden ast. Fig. 4). Landbouwers, dio te zuinig zijn wilden, hebben alleen blikken of steenen buizen (van 15 tot 25 centim. doorsnede) geplaatst, maar met een zinken kapje erboven zulke schouw is doorgaans onvol doende om don damp door te laten. Veel beter is het stelsel der draaimutsen zooals men er op de chi- eoreidrogerjjen stelt, en die men op enkele hopkeeten ook ontwaart het bestaat uit eene ruime kuip of stande, 1 m. tot 2 m. hoog, waarop eene ijzeren of zinken draaimuts zich rondom bewegen kan om regen en windslag te beletten. Dit vindt men toegepast bij Ed. Decae (Crombeke), II. Lebbe (Poperinghe), Marcel Top (Proven) Ach. Dcheeghcr (Watou) enz. Wal er aan te merken valt is dat de hou ten buis of stande soms te laag beneden de vorst van T dak daalt en den regelmatigen trek iets verhindert. (1) Hoe breed moet die trekschouw wezen Zij moet in evenredigheid zijn van do grootte der vlaak of droogta- fel. Wij meenen zoo schrijft M. Miserez (2), dat do ruimte van do trekschouw nagenoeg 1/10 van de oppervlakte der droogtafel mag bedragen b. v. voor een ast van 9 vierk. met. mag er 90 cm. op 90 cm. opening zijn aan de basis der schouw. Evenzoo oordeelt Prof. Wagner De opening, waardoor do vochtig-warme lucht afgeleid wordt, moet evengrool gemaakt worden als do gezamentlijke groot- I

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 27