Derde vereischte I goede plaat. 93 Van het maaksel der droogtafel of plaat kan het ook dikwijls afhangen of de hop goed en- spaarzaam zal gedroogd worden. Hoe dient een goede vlaak of droogtafel dus gemaakt 1° Zij zal zoo hoog mogelijk hoven de vuurkamer verheven zijn 2° zooveel doorgang mogelijk bieden aan de lucht 3° zoo effen mogelijk zijn om de hop niet te breken 4" door het sulfer niet beschadigbaar zijn Dit vraagt eenige verklaring. Wat de hoogte van de vuurkamer aangaat, valt er op te merken dat de stralende warmte zooveel schade veroorzaakt aan de bellen, met hun glans te verdooven en weg te nemen. Derhalve, zooals we reeds aanslipten, zal de droogtafel hoog genoeg (meer dan 2 meters) boven de vuring verheven zijn opdat de hevige, stralende warmte de hopbellen niet beschadige. Deswege zijn de nieuwe Engelsche asten zoodanig gebouwd dat er tusschen vuur en vlaak een afstand van 13 tot 15 voet (1 m. tot 4,50 m.) weze. Zoo is 't ook eenige Poperingsche koeten, b. v. bij H. Lebbe (Poperinghe), Fr. Vanden- amecle (Watou) en anderen, die wij reeds aanhaalden. Daarenboven als de vuurkamer (of warmkamer, helle) ruim en hoog is, zal de warmte zich overal gelijk uitspreiden integendeel in de lage asten, waar de vlaak slechts 1,70 m. tol 2.00 m. boven den vuurhaard verheven is, blijft de warmte dikwerf als bijeen gehouden juist boven de vuring. Hooldzaak is het toch dat de droogtafel zooveel lucht moge lijk doorlate. Zijn de vlaken der Belgische asten doelmatig aangelegd In onze droogasten, zooals in sommige Duitsche, is de vlaak ge woonlijk vervaardigd uit vierkantige, hout' n richels, die 3-5 cm. breed zijn en waartusschen er een speelruimte van 7 millim. tot 1 centim. is. Deze latten rusten op ribben, die in de muren vastzitten. Zulke vlaak is niet doelmatig onder twee opzichten Vooreerst de spleten hebben te weinig ruimte voor den doortocht van warme lucht Onderstelt b. v. dat do latten 4 centim. breed zijn en de spleten 1 centim. per vierkanten meter zal er slechts 20 vierkante decim. ruimte zijn om lucht door te laten, en 80 vierk. decim. hout zullen den trek belemmeren. Zooals Wagner en Leplae aanbevelen, kan men die hindernis voor den luchttocht een weinig verhelpen met de richels, op zijds, schuins af te steken gelijk tig. 9 het aanduidt.

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 33