95 A. DeJaegiier. in paardshaar op een houten rol of boom gedragen wordt, zoodat de droger geheel de lading in de koelkamer langzaam afrollen kan. In 1894 had Prof. Lep’.ae reeds de aandacht van de hopplanters ge vestigd op het gebruik van twee of meer drcogvlaken, de eene boven de andere, gelijk men doet in de mouterijen en fruitdrogerijen. Het gebruik van boveneenstaande horden (ramen of vlaken), zooals men hel veelal ziet in de Saazer asten, gaat uil van het volgende grondbeginsel De warme lucht, die bij den aanvang van hel drogen, door de laag groene bellen opstijgt, verzadigt zich met vochtigheid, zoodat zij geen waterdamp meer opnemen kan. Doch zoodra de vochtigheid dor hop te grooten deele verdampt is en de bellen beginnen droog worden, is de heete lucht niet meer ten volle met vochtigheid bezwangerd, als zij boven de laag hop opklimt indien zij thans door een andere laag groene bellen drong, zou zij nog veel vochtigheid kunnen opslorpen en deze hop nog 1/4 of 1/2 drogen. In de Saazer asten zijn er minstens drie vlaken de onderste is in lattenwerk, de twee bovenste zijn beweegbare ramen, met fijn ijzeren netwerk, (glad als Hollandsche jalousies) die op pinnen draaien. Op het opperste raam stort men de versch geplukte hop. Na twee, drie uren, laat men de jalousie omkantelen en de hop valt ophot tweede raam. Twee, drie uren later laat men ze nedervallen op de derde vlaak, waar ze nu geheel en al droogt. Intusschen heeft de droger altijd de bovenstaande ramen geladen. In het Land van Poperinghe bestaan er enkele hopasten met twee vlaken stippen wij deze aan bij Alois Delbaere (Poperinghe) en Omer Verbouwe (Watou). De bijgaande schets verbeeldt den droog ast van O. Verbouwe (fig. 10), die als een gewone droogast opge timmerd is doch op 2 meters boven de droogtafel heeft men een tweede vlaak in houten latten geplaatst. Het middendeel dezer tweede vlaak kan opgenomen worden, oin de half-droge hop (na t> uren) op de onderste plaat te latten vallen. Zooals ge opmerken kunt, is de ruimte tusschen de twee vlaken goed afgesloten met een houten beschot (of weeg), waarin eene deur ingemaakt is. In dezen ast waren de zijkanten boven de tweede droogtafel niet toegemaakt en waren er slechts duivepannen om de bezwangerde l icht uit te laten. Tijdens den huldigen prijskamp heeft de eigenaar dit dubbel gebrek doen verdwijnen met hot houten beschot tot boven toe op te trekken, en een ruime trekschouw boven op het dak te plaatsen. f’t Vervolgt).

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 35