- 1Ó - I De Hopbel Onnuttige bestanddeelen Bij onze verdere ontledingen zullen wij 1 I De hopbel is de urouwelijke bloem der plant of liever de vereeniging der rond de kegelas ingeplante bloempjes (fig. 7). De mannelijke bloem ontstaat op afzonderlijke planten mannelijke planten of door de kweekers onjuist wilde hop genaamd 'fig. 12 3). Elkeen kent het bloeisel - zie plaat, fig. 4 dat het uit gangspunt der vrouwelijke bloem is en zich meestal in Juli vertoont. Er is veel bloeisel van ’t jaar. zeggen soms de boeren dat wil zeggen dat er veel knops of bellen in vorming zijn en, zoo ’t seizoen voort gunstig blijft, de hop veel bellen zal leveren. Bij verdere ontwikkeling van liet bloeisel treft men onder de in vorming zijnde schubben of dekblaadjes een aantal vol groeide bloempjes aan, zooals bij fig. 5 er eene is voorgesteld, met bloeinmerk of stempel (s), met het vruchtbeginsel (o) en het bloemhulsel (p). Bij volkomene ontwikkeling van het bloeisel verkrijgen wij de eigenlijke bel of knop (Zie fig. 7) In hoofdzake bestaat de bel in een aantal bloemblaadjes als schubben ineengestoken en daarom ook bij de hoptelers schubben genaamd. Er zijn twee soorten van schubben te onderscheiden de schutblaadjes of bovensehubben (s b) en de vruchtblaadjes Fig. G stelteen bloem vruchtblad voor met een vrucht- of zaad korrel en menigvuldige lupulinekliertjes omgeven. Van waar die zaadkorrel De zaadkorrel welke men bij de hop veeltijds aantreft ontstaat ton gevolge der bevruchting van de vrouwelijke bloem bij middel van het stuifmeel der mannelijke hopplant. Fig. 1 toont eene mannelijke hopbloem met dekblaadjes (s) en meeldraden (stZoo men deze meeldraden weg knipt ver toont do mannelijke bloem nog enkel hare kroon van dek- bladjes (Zie fig. 2) leder meeldraad draagt op zijn uiteinde een stuifraeelbeursjon (fig. 3) dat op een gegeven oogenblik, wanneer hot rijp geworden is, openburst en het stuifmeel in vrijheid stelt dat alsdan dooi de wind en do insekten op de vrouwelijke hoppebloem gebracht wordt om zoo dezelve te bevruchten. Alleen bevruchte vrouwelijke bloemen leveren zaad. Zonder eene zeldzaamheid te zijn is nochtans het zaad bij de meeste bloemen niet voorhanden. Willen we thans do hopbel in haar zelve beschouwen, zoo vinden wij dat zij is samengesteld uit nuttige en onnuttige bestanddeelen Nuttige bestanddeelen 2. Bloembladeren. 1. Stelen. 2. Bloemas. 3. Zaden. 4. (Som<) bijblaadjes. van deze verdeeling rekening houden benevens van nog andere invloedhebbende eigenschappen.

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 9