126 - de grauwe vliegen vang, (Muscicapa grisola), de grasmusch (Sylvia cineraj, de witte kwikstaart (Motacilla alba) en anderen. Wat zal den landbouwer doen om deze insektenplaag te voor komen Menigmaal hebben de Engelsche landlieden waargenomen dat die schadelijke snoepkevers voortkwamen uit heggen, die ron dom de hoptuinen en de boomgaarden staan, en dat die snuit- torren alzoo langzamerhand de bijliggende teelten teisterden. Hetzelfde feit hebben wij waargenomen te Watou, waar de hop tuinen het eerst bevallen werden langs den kant waar eene heg geplaatst was. In sommige hopvelden in Kent waren die snoe pers herkomstig uit de rijen populieren die als beschutting tegen windsebade rondom die tuinen geplant staan elders kwamen zij voort uit nabijgelegene framboosplantingen en luzerneveldeu Op de graskanten en de vooreinden der hopvelden vindt men veelal de larven vretende op in 't wild groeiende Steenbrcek (Saxi/raga C.), Sleutelbloem (Primula L.) Wederik (Lysima- chia L.t Basterdmuur (Anagallis L.), enz., evenals op de geteel de Luzerne (Medicago satira L.j. Zeer belangwekkend zijn deze waarnemingen. Men zal dus uit de hoptuinen alle onkruid en allen afval wegnemen. Na eenen aanval van snuilkevers zal de hopboer in den herfst wat onge- bluschte kalk ofwel roet rondom de kuilen of hopstoelen, even als aan den voet der heggen en der populieren uitstrooien en inhakken dat zal hij nogmaals doen vroeg in het voorjaar, liefst bij droog weder. Veel larven en poppen zullen daardoor sterven. Althans om den wijnstok te beschermen raden Zirngiebl, H. von Schilling en Dr Reu een ander voorkomingsmiddel aan men kan met goed gevolg do snoepers van de wijngaarden afieiden met dichtbij eene partij luzerne te verbouwen trou wens deze snuittorren zijn vooral gretig om de luzerne af te vreten. Moeller heeft bevonden dat er bij het aanleggen van wijn bergen en andere tuinen zulke snuit kevers aangebracht werden met de graszoden en de kompostaarde, die men tot grondverbe tering aanwendt. Zulks was mogelijk het geval ook te Meldert bij Aalst, waar een nieuwe hoplochting aangelegd werd op 't land van een pas uitgeroeid dennenbosch, en waar reeds bij 't

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 20