In Memoriam Karei Brutsaert. t 'I 115 Hij werd geboren te Poperinghe, den 12 December 1839, en overleed te Watou den 21 Juli 1914. Groote mannen zijn zulke die bun ganscbe leven wii- den aan de verwezenlijking van een gedachte zoo zei Dr Schaepman over O’Connell. lieer Karei Brutsaert, over- wiens overlijden ’t West land treurt, was een man langs veel zijden was hij wer kend doch op één gebied, de verheffing van ’t landsche volk, was zijne werking vooral doorslaande. Hier bijzon derlijk was hij een man die zag en een man die deed. Nauwelijks was hij, op zes-en-twintig jarigen ouder dom (1), aan ’t hoofd van een belangrijk landbouwbedrijf gesteld, of hij zag, met zijn scbranderen geest, in welken wantoestand de landelijke bevolking verkeerde. En zijn gedachte was dan de landbouwer behoort ontwikkeld te zijn om tot zedelijk en stoffelijk welzijn te geraken. Een man van zelfbewustzijn was hij, om spijts de spot- N ternij der achterlijken, beroepsbekwaamheid te gaan opdoen in de vergaderingen van de landbouwmaatschappij van bet arrondissement Yperen. Hij ontzag het niet van drie, vier uren weg af te leggen, om weetgierig de eerste landbouwvoordrachten, welke de vakkuudigcn Delen (rond 1870-1880) en Marlet (na 1884) met zooveel iever, doch niet altijd met den verdienden bijval hielden. De kundigheid welke de jonge landbouwer in de be drijfsleer verwierf, paste hij zoodra toe op zijne hoeve, eerst te Poperinghe, later dau te Watou Zijn bedrijf in alles verbeteren, en tot de mogelijke volmaaktheid bren gen dat was zijne leuze, dat streefde hij steeds na. Of hij er in slaagde Zijne groote hoeve, het graaflijk Goed te Courtewyle stond de gansche streek door bekend als eene model-hofstede en te recht, alle nieuwe land bouwmethoden, alle nieuwe werktuigen vond men er zoodra in toepassing en in werking.

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 9