41 dan maanden en jaren moeten aa'nlslepen tot dat zijn huis meester lot beter gevoelens komt? Behoort er niet een wet telijke maatregel getroffen opdat in alle geval die voorschol- loekomen aan den pachter die hel werk ver ten zonden rich He ONZE WERKING IN DE FRONTSTREEK 1919-1922 Reeds waren er 40.000 hectaren door het eigen initiatief onzer onvermoeibare piomiiers vereffend, loon de Regeering toeliel contracten of overeenkomsten aan le gaan wegerts het herstellen der gronden, zoodanig dal de schade zou onmidde- lijk bcslaligd en geschal worden, en dat de werken zouden spoedig vergoed worden. Alhoewel de eigenaars en de pach ters in den beginne dci voordeelen dezer konlraklenl niet in acht namen, zijn er toch' langzamerhand 3.925 zulke over eenkomsten gesloten over de ganschc fronlstreek werden er reeds rond de 20.000 hectaren hersteld door middel van Cl ie konlraklen van Landbouwhcrstélling. Eer hij hel werk aanvangt kent de geteisterde hel bedrag der vergoeding die hem toekomt en, daar men de dadelijke uitbetaling der onkosten belooft, stelt hij zich onverpoosd aan het werk. Die. uitbetaling zou rap moeten gaan, daalr de Staatskommis- saris enkel de overeenkomst na le zien en te waarmerken heeft. Als de werken degelijk uilgevoerd zijn, zou de kon- trool van den di,enst van landbouwherstel moeten volstaanl om dadelijk de verschuldigde sommen te laten vereffenen, zooniet in eens, ten minste.in enkele snel achtereegkomende poozen. Niettegenstaande hel voordeclig konlraklenstelsel bleef er veel land omwoeld liggen, omdat de onkosten van herstel ling le groql zouden zijn, of dal de noodige werkkrachten daartoe ontbraken. Ingevolge de wet van 15 November 1919, heeft hel Minis terie van Landbouw op zich genomen in blok de landerijen!, op staatskosten le herstellen, als ^ij te lang .zouden verlaten liggen verschillende ondernemers hebben alzoo tol heden achtten duizend drie honderd zeventig heklaren hersteld.

De Hopboer (1904-1984) | 1922 | | pagina 44