B. Herstel van den Veestapel. L 42 Wanneer de landbouwers op deze herstelde landen terug- kccrcr. bekomen zij gratis eene eerste beploeging niet trak- tor. evenals de herstellers met kontrakl deze gunst bekomen. Wij vragen ons af waarom diezelfde gunst niet toegeslaai» wordt aan de pachters, die. uil eigen initiatief hun land veref fenden ONZE WERKING IN DE FRONTSTREEK 1919-1922 De bodem ging alzoo, dank aan hel methodisch werk van baron Buzeltc, na 3 jaar daaromtrent overal hersteld zijn, doch onze vec>:l\/el had door den oorlog ook deerlijk gele den. Dank de edelmoedige vrijgevigheid van de Engelscho Landbouwmaalschappij en van den Zwilserschcn Boeren bond kwamen er een groot getal runderen ten geschenke aan onze geteisterde landbouwers, doch vooral de inzameling van Duilsch vee kwam de leemten aanvullen, alhoewel deze die ren zich zoowel aan ons klimaat en onzen grond niet zulldn aanpassen. Tol op 10 Augustus werden er uit Duilschland naar de verwoeste streek overgebracht 73.781 runderen; 15.520 poerden 18.738 schapen 9.987 geilen en 50.036 hoenders. Sedert de Kamer de nieuwe wet op de vergoeding voor oorlogsschade gestemd heeft, kan de geteisterde der fronl- streek zijn vee vervangen met minder verlies, aangezien hel coëfficiënt veranderd is. Niettemin blijft er voor veel men schep. die netelige kwestie op te lossen van het vee dal zij aan een spotprijs hebben afgezel. Wanneer in 1911 pf 1918 de landlieden hunne hoeven moesten verlaten! bij den injval of den vooruiltochl der Duitschers waren zij noodgedwon gen vee en paarden, alaam en meubelen Ie verkoopen. daar zij ze niet verder konden redden of behouden. Doorgaans’ konden zij bij den verkoop van dit goed, niet vrjj handelen.: en stonden zij alles af verre onder den normalen prijs, daar zij beïnvloed waren door het nakend gevaar van alles te zien overrompelen en vernielen. Mag zulks nicl aanzien worden als een oorlogsfeil, en als een'oorlogsschade die recht geelt op vergoeding? Tot nog loc hadden de rechtbanken voor

De Hopboer (1904-1984) | 1922 | | pagina 45