O vei os Geschiedenis van den valscnen meeldauw 21 In het alombekend vakblad Allgemeine Brauer- mid Hop- fenseilung (Nürnberg, i i April 1927) verscheen er een uitvoe rig; artikel over de Geschiedenis der Peronospora-ziekte der Hop dit merkwaardig opstel was van de hand van Dr F. Merkenschlager, bestuurder van het Laboratorium voor Plan tenziekten te Berlijn-Dahlem. Voor de weetgierige lezers van Den Jrlopboer heeft M. C. Vermeulen dit artikel bondig samengevat. Bij een grondig onderzoek van oude Beiersche hop, van het gewas 1923, heeft K. Flachs kunnen waarnemen dat de Valsche Meeldauw zich reeds, in 1923, in de hoptuinen van Beieren vertoonde. Weliswaar dan waren er maar weinig conidiën, of sporen, te vinden zoo bleef de verspreiding dezer zwamziekle in een hoptuin ook minder op te merken. Derhalve ontstond de ramp spoedige vernieling van den hopoogst ook niet hel 1' of het 2” jaar der besmetting, maar alleenlijk het 30 of het 4° jaar. Dit was gewis hieraan te wijten dat de wortelstok van den hopstruik (of blok) overwintert en een onbeperkten duur heeft. Hierdoor kunnen de ziekteverschijnselen van jaar tot jaar ver schillen, zoodat er twee tijdperken der plantenziekten te onder scheiden vallen het stadium of tijdperk der roodsiekte der bellen (Doldenbraune) en het tijdperk of stadium der krul- seheulen (spikes) zooals de Engelschen het zeggen. In Engeland, ontwaarde men het eerst deze ziekte in 1920: van jaar tot jaar namen de ziekteverschijnselen toe, totdat zij in 1924 den hopoogst voor t '4 vernielde. Integendeel in Duilschland. kwam plotseling in 1926 een vreeselijke ramp den hopoogst teisteren, alhoewel de ziekte in 1925 slechts kleine vordering had gemaakt, en zij zelfs in 1924 zoo weinig merkbaar was dat de deskundigen Korff, Traut- wein en Merkenschlager zelfs de aanwezigheid van Valschen Meeldauw loochenden. Weliswaar hadden de onderzoekers van den Beierschen Plantenziektendienst eenige zwammen ont dekt, die met den ValschenMeeldauw der Druif verwant wa ren doch nergens had. die ziekte het knoppen of het vormen der bellen gestoord of verhinderd. Alhoewel Prof. Lang van Hohenheim deze hopziekte als met Peronospora verwant vaststelde, toch had men vrij alge meen deze plaag met den naam van Roode Ziekte (Dolden braune) betiteld immers einde-Juli 1924 verdween de zwam- ziekte in Wurtemberg; integendeel in Beieren vorderde steeds de besmetting der bellen, niet alleenlijk door Valschen Meel dauw, maar ook door de werking van andere parasieten.

De Hopboer (1904-1984) | 1927 | | pagina 13