24 Hoe en wanneer besproeien Paul LINDEMANS, Staatslan dbouw kundige voor de hops treek vim Assche. Burgondischt pap. Deze laatste pap kunt ge bereiden met nor maal pap poeder. Deze koperzoiitpap is geen, geneesmiddel, maar enkel een middel om de uitbreiding der ziekte te voorkomen. Op de hopplanten zou er gedurende heel den zomer koper zout moeten aanwezig zijn, om de plant tegen nieuwe besmet ting te vrijwaren wordt bet koperzout door den regen afge spoeld, dan dringt een nieuwe besproeiing zich op. Men besproeit een eerste maal als de hop aangebonden is. Dan gebruikt men een halve kilo kopersulfaat (blauwe aluin), en omtrent evenveel kalk per 100 liters water. Daarna besproeit men, volgens de noodwendigheid, waar schijnlijk reeds binnen de drie weken, met Bordeauxsche pap die 1 kilo kopersulfaat per 100 liters water bevat. Vóór den bloei doet men een sterkere besproeiing, met pap die 1 kilo kopersulfaat per 100 liters water bevat. Als de bellen aan 't vormen zijn (te Poperinghe zegt men als de hommel knopt), mag men nog eens besproeien maar met zwakkere pap, die 3/4 tot 1 kilo kopersulfaat per honderd liters bevat. Wie normaal pappoeder gebruikt, zou handelen als volgt Voor de eerste bespruil'ng (na het aanbinden) 1/2 kg. pap poeder per 100 liters water. Later neme men 1/2 kg. pappoeder; en, juist vóór het bloeien, 3 kg. pappoeder per 100 1. water. Als de hop belt of knopt, neemt dan alleenlijk 1 kg. tol 1 1/2 kg. pappoeder per hectoliter. Het normaal pappoeder is een bereid poeder, dat men enkel op te lossen heeft om gare pap te hebben. Maar let vooral hierop gedurende geheel den zomer al de zieke scheuten en al de zieke scheerranken aftrekken, ver wijderen en verbranden.

De Hopboer (1904-1984) | 1927 | | pagina 16