Bordeleesche Pap, Burgondische Pap Californische Pap. en i k 25 droog weer, Als bestrijdingsmiddel tegen de aardappelplaag en tegen den Valschen Meeldauw der hop noemen wij in de eerste plaats den Hordelci'schen. pap, kortweg 13. 13., die sedert 1879 aller eerst gebruikt wordt tegen de valsche meeldauwziekte der druif. Den Bordeleeschen pap bekomt men door vermenging van kalk met eene oplossing van kopersulfaat (blauwen aluin). De Bordeleesche pap wordt als volgt toebereid In een houten kuip van een hectoliter inhoud laat men lang zaam twee kilo’s kopersulfaat (in schoone blauwe kristallen) smelten in 80 liter regenwater. In .een ander om 't even welke kuip laat men 1.5 kil. veile kalk van goede hoedanigheid oplossen of blusschen, en voegt er daarna water bij lot men 20 liter heeft. Na afkoeling wordt de kalk langzaam en bij goed roeren in de kopervitriooloplossing gegoten. Goed toebereid, is de Bordeleesche pap een vloeistof, waarin een helderblauwe neerslag ronddrijft. Zij moet alca- lisch zijn den glans niet dooven van een goed zuiveren na gel die er in gedompeld wordt. De Bordeleesche pap wordt als bcsproeimiddel gebruikt daartoe bedient men zich van een besproeier. De besproeiing moet geschieden bij kalm en maar niet in volle zon, en dusdanig dat gansch het gebladerte goed met Bordeleesche pap overdekt zij. Het tijdstip, waarop men tot die behandeling dient over te gaan, is dit waarop de ziekte gewoonlijk in de streek ver schijnt op de bedoelde variëteit van hop, reeds in Mei. Wanneer de weergesteldheid van het jaar zeer gunstig is voor het verspreiden van dé woekerplant, zal het soms geraden zijn ten tweede male te besproeien, ongeveer drie weken na de eerste maal.

De Hopboer (1904-1984) | 1927 | | pagina 17