26 a I De kosten van de kopervitrioolbehandeling verschillen mer kelijk volgens den koers van het gekristalliseerd kopersulfaat en den prijs van handenarbeid. Californische pap of zwavelpap is leen bestrijdingsmiddel dat vanuit. Californië (Noord Amerika) in Europa is ingevoerd, liet is een zeer werkzaam middel tegen schurft bij appels en peren, tegen krulziekte der perziken, tegen meeldauw bij ro zen en tomaten. De californische pap is in den handel verkrijgbaar. Deze bestaat uit een mengsel van zwavelpoeder en kalk in water. Ziehier hoe dit bestrijdingsmiddel wordt gereed ge maakt. Men neemt 5 kg. zwavelbloem en maakt hiervan, door bijvoeging van 3 1. water, een dunne brij. Nu voegen we hierbij nog 3 kg. ongebluschte kalk en roeren flink. Naarge lang het water uit deze brij verdampt wordt het door versch vervangen. Deze brij, die ondertusschen heet geworden is, gie ten we daarna in ongeveer 34 1. kokend water, en nu laten we het bekomen mengsel nog 3 kwartier koken. Ondertus schen houden we niet op in het mengsel te roeren en vervan gen wij ook door ander heet water de- hoeveelheid'die bij het koken verdampt. We trachten dus de 34 1. heet water volle dig te behouden. Na drie kwartiers koken laten we dan het mengsel afkoelen en bezinken. De roodbruine vloeistof die ten slotte boven aan komt staan tappen we af in flesschen of bussen. We zorgen dat deze flesschen goed gevuld zijn en voegen er dan bovenaan Burgondische pap (of kopersoda.) kan als normaal pappoe der in den handel aangekocht worden. Het bestaat uit 2 deelen kopersulfaat en 1 deel sodex (wa- tervrije soda). Daar de zomerbespruilingen meestal met 1 per 100 koper sulfaat geschieden, dan moet men I t/2 kilo pappoeder in re genwater oplossen, en het sproeivocht is dadelijk gereed. Voor het gebruik in hel klein zult ge liefst Burgondischen pap, met normaal pappoeder, gebruiken.

De Hopboer (1904-1984) | 1927 | | pagina 18