>- i 17 Kan die nieuwe plaag rap voortzetten Laat gij die zieke scheuten, met verkroezelde bladeren, aan den blok, wat zal er gebeuren Die schimmeldraadjes zullen weldra vruchtbaar zijn, en zomersporen met fijn schimmel- stof voortbrengen. Die sporen gaan met den wind afgeschud woi'den en naar naburige hopplanten overgebracht worden, waar zij opnieuw met schimmeldraadjes gaan ontkiemen, juist gelijk het gaat met de witte schimmelziekte. Is het weder vooral ’s nachts vochtig of zelfs maar smoorachtig, en overdag wat warmer, dan zal die schimmel buitengewoon snel kunnen ontkiemen en voortzetten. Hoe zijn de krulscheuten ontstaan? Sommige hommelblokken waren reeds verleden jaar met den valschen meeldauw, die aan de aardappelplaag gelijkt, besmet. Immers als die plaag verleden jaar in de hoptuinen woe kerde, heeft zij de bladeren, de scheerranken en de bellen of knops met eene massa grijze schimmeldraadjes besmet. De schimmeldraadjes hebben daar ook wintersporen (of zaadjes) voortgebracht, die op de dorre bladeren en op den blok over winterd hebben, en die nu met de lente ontkiemen, cn nieuwe beschimmeling op de jonge scheuten doen ontstaan. Zelfs zijn er blokken, waar de struik zelve als doornaaid is met de zwaamdraadjes, waarmede de schimmel in het ge- weefsel van rank en blok als wortel geschoten heeft. Die zwam- draadjes brengen nu ook nieuwe beschimmeling voort. Zelfs we ten we een hommelhof waar eenige blokken, die verleden jaar met deze plaag besmet waren, nu omzeggens geheel verrot wa ren van de zwaamdraadjes. Zoohaast die opmerkzame hopboer dit ontwaarde, heeft hij die blokken uitgekapt en verbrand hij heeft opperbest gehandeld. rechts een zieke krulschout, die uit denzelfden blok uitschie ten. De krulscheut is veel korter gelet en dikker dan de gezonde scheut bemerkt wel de bleeker kleur en den afgeknotten groei van den kruUeman. Kijkt ge al den onderkant van de gekrulde bladeren, daar ontwaart ge reeds een bleekgrijze, of bleekbruine beschimmeling, die overeenstemt met eenige klei ne vlekken van de bovenzijde van het blad. Naarmate de scheuten groeien, zult ge beter en beter het ver schil tusschen gave scheuten en besmette scheuten bemerken. Zoo vertoont de tweede print een hommelblok, die juist aan geleid is eenige jonge felle scheuten zijn reeds aangebonden een groot getal kleine krulscheuten, met hun verkroezelde blaadjes, schieten er nevens op. Al die krulscheuten, ook krullemans of paraplukens ge naamd, moeten zoo rap mogelijk uitgetrokken zoorden, verza meld en verbrand.

De Hopboer (1904-1984) | 1927 | | pagina 9