so il Tijdens den Wereldoorlog 1914-1918). Welk een geduchte knak voor den zoo bloeienden landbouw in l Land van Poperinghe, toen de strijdmachten zich rondom Yper en op de boorden van den Ijzer samentrokken, even voor Allerheiligen 1914 I Sommige dorpen der Westvlaamsche hopstreek behoorden voortaan lol het geb'ed der loopgrachten, waar alles werd ver woest, nèergehakt en omgewoeld in de Lente van 1915 zijn er bijna geen hommelhoven meer in de kantons Yper en Mees- sen hetzij 360 hectaren hop uitgeroeid gewapenderhand '1 Intusschen vorderde de Krijgsoverheid veel hopstaken en kepers op voor het herstellen van openbare wegen of voor ’t aanleggen van andere verdedigingswerken wel eens ook hakten soldaten hoptuinen neder enkel om brandhout te heb ben. Daarenboven was de u ivoer van onze producten uiterst gering gedurende den winter 1914-1915, wegens de belemme ring van hel spoorwegnet zoo moesten de hopplanters van de kantons Poper nghe en Rousbruggè-Haringhe, van liever lede, deze teelt m listens van een derde inkrimpen, en op en kele plaatsen geheel en al verlaten. Alhoewel het verbruik van de hop toenam in onbezet België', dank zij den opbloei der inl indsche brouwerijen, alhoewel eene aanzienlijke hoeveelheid hop in 1916 en 1917, hetzij naar Frankrijk, hetzij naar Engeland, door middel der licenten, een belangrijken uitweg vond, toch ging de hopteelt achteruit. Menig hopplanter werd in het nauw gebracht door gebrek aan staken en ijzerdraad, de andere door semis aan plukkers. Blijkens de landbouwoptelling werden er in geheel het land van Poperinghe, in 1916, nog slechts 625 hectaren hop geteeld: dus 911 hectaren min dan vóór den oorlos. Niet alleen bleven dezelfde moeilijkheden voor opleiding en plukken voortbestaan, maar ter oorzake van den vijandelijken vooruitgang werden Vlamertinghe, Renin'ghelst. Westoutre en een groot deel van Poperinghe in 1918 ontruimd, op bevel der krijgsoverheid. Geen wonder dat onze voorname nijverheidsteelt, de hop, zoo laag gevallen was ongeveer 273 hectaren voor geheel het land van Poperinghe daarvan ongeveer 30 hectaren inlog of hop tuinen van hel eerste jaar, die eene onbeduidende opbrengst opleveren.

De Hopboer (1904-1984) | 1927 | | pagina 15