6 Welke maatregelen moeten wij nemen Hoe en wanneer besproeien 2° omdat Prof. Salmon, de geleerde Engelsche deskundige, bevonden heeft dat de Valsche Meeldauwziekte of Roode Vlek ziekte niet alleen uitwendig is op de bladeren en ranken, maar de struik (kuil, of blok), inwendig' ook kan besmet worden en het'doodgaan van de plant voor gevolg zou hebben. Men besproeit een eerste maal als de hop aangebonden is. Dan gebruikt men een halve kilo kopersulfaal (blauwe aluin), en omtrent evenveel kalk per 100 liters water. 1° Nu al de paraplukens of krulscheuten UITRUKKEN, uil den hoptuin verwijderen en te huis VERBRANDEN. Dit is de belangrijkste voorzorg,'die men nemen kan. Het is veel beter een of twee gezonde ranken aan te leiden dan men ranken behoude, waartusschen er één zieke rank zou zijn. 2° In den loop van den zomer den grond tusschen de rijen hop goed bewerken, zoodanig dat hij steeds mul lig en opper vlakkig droog ligge. Ook zal men het onkruid zorgvuldig uittrekken en uit den hoptuin verwijderen. De nattigheid is de voornaamste agent om de smetstof dez ziekte op de nabijstaande planten uit te breiden. 3° In Duitschland heeft 'men ondervonden dal een volledig, bemesting (stikstof, fosfoorzuur, potasch en kalk) de planten sterker maakt tegen de ziekte, en dat de planten die aange jaagd zijn met stikstof alleen (zooals veel beir of ale) weeker zijn en meer vatbaar voor besmetting. 4° De planten moet men besproeien met. een pap van koper zout, hetzij Bordeleesche pap, hetzij Californische pap, hetzij Burgondische pap. Deze laatste pap kunt ge bereiden met nor maal pappoeder. Deze koperzoutpap is gpen. geneesmiddelmaar enkel een middel om de uitbreiding der ziekte te voorkomen. Op de hopplanten zou er gedurende heel den zomer koper zout moeten aanwezig zijn, om de plant tegen nieuwe besmet ting te vrijwaren wordt het koperzout door den regen afge spoeld, dan dringt een nieuwe besproeiing zich op.

De Hopboer (1904-1984) | 1928 | | pagina 10