- 10 men 5 Fic. 2. Hopfensfritze «Holder», Metzingen. steekt het het ook Terwijl het paard het macliien voorttrekt, door een raderwerk de pomp in gang en roert 'gestadig het sproeivoeht om in de ton. Met een nieuw gebreveteerde bamboestok steken Gansch bet machien voertuig behoort toch nog door de lanen van den hoftuin voortgetrokken te worden door een paard de ton, in koper, heeft 220 liters inhoud. De prijs bedraagt in Metzingen zelf 1550 mark. Men merke aan dat de Beiersche hopplanters, over het algemeen, bun sproei- lansen op bamboestokken steken, om boven in den top der planten evenwel te kunnen verstuiven als beneden. Zulks blijkt uit de onderstaande plaat, die wel aantoont boe de nevel breed uiteengaat (Fig. 3), bij de motor-spi'oei- inacbien Tettnang v. d. fabriek Carl Platz, Ludwig shafen an Rhein, lans, die men op een kan, verstuift het sproeivoeht als een fijne, uiterst fijne neveldamp of stuifregen. Zoo sproeit reek per reek tegen de Roode Vlekziekte. Wil de hopplanter integendeel de hop bespruiten tegen de bladlnizenplaag, dan neemt hij een andere lans (of sproei- top), die even gemakkelijk kan opgevezen worden Zoo hebt ge een felle waterstraal, die verre boven den topdraad of dwarsdraad reiken kan. In Duitschland hebt ge eerst do Machienenfabriek Gebruder Holder te Metzingen-Wurtemberg, die enkele nieuwe sproeituigen in den handel brengt, vooral motor- sproeituigen, waai- de pomp door een kleinen motor in be weging gebracht wordt. (Fig 2)

De Hopboer (1904-1984) | 1928 | | pagina 14