I i 59 zuiden onzer strook zoo gemeen zijn, verdienen vervangen te worden door b< tere soorten. BLAUWE RANK (Vroege Coig.teatl, Koessemsche hop Eene variëteit die destijds in de streek van Ternath nogal aangeplant werd en nu zeldzaam geworden is. liet is nochtans een der fijnste onzer oude inlandsche soorten. De bel is klein, rond, zeer hard en goed gesloten, met fijnen graat en veel lupuline. Het aroma is goed. De rijpheid valt tnsschen Groene bel en Coigneau. De plant geeft forschig gewas, blijkt bestand tegen ziekten. Deze hop heeft het nadeel heel hooge staken te vragen, Het is om deze reden dat men ze verwaarloosd heefthet is ook om die reden dat zij voor draad velden niet geschikt is. De soort verdient meer aangeplant te worden om hare hooge opbrengst, do hoedanigheid hat er bellen en haar gezond voorkomen. Men vindtze te Assche-Cautortav'erent (o. a. bij M. B. De. Pauw). GOEMENHOP (Hop van Goemen, Hunselhop, Soort van Vaniel) Ilop-variëteit die over jaren gevonden werd door Cissen Goemen van Ledeberg Pamel, in de haag van zijnen hof. Zij werd door hem aangeplant, en haar verbazende opbrengsten bekoorden de hopplanters van Pamel en omliggende. De hop- tuinen van Poulck en uedeberg (onder Pamel) zijn bijna uitslni- telijk met deze soort beplant. Men vindt ze ook in Borght-Lom- beek en Strijthem, en elders. Deze variëteit is waarlijk de type van liet gemeene gewas dat onze hopboeren bekoort door hare overgroote opbrengst, maar dat ook. de faam van onze hop fnuikt op de markten door haar flauwheid en zeer gewoon aroma. Do voordeelen der variëteit zijn groote opbrengst bellen, soms 2 kg. per staak en haar vroeg rijp zijn. Zij rijpt merkelijk vroeger dan Groene bel Zij plukt tamenlijk gemakkelijk. De nadeelen zijn hare groote armoede aan lupulien en haar gemeen aroma. Zij is zeer gevoelig aan het zwart. De rank is half groen, half rood. (In Pamel noemt men de variëteit ook zwarte rank, doch dit is omdat zij zoo gevoelig is aan het zwart. De bel is zeer groot, langwerpige kegels met puntig uiteinde. De graat is lang genot, met bijna geen kronke- ingen. De vinumen zijn lang ovaal.

De Hopboer (1904-1984) | 1928 | | pagina 19