- 9 - 1.01 1.09 o/» 1.36 o/o Staal II Zonder fosfoorzuur 7.4 "/o Het staal I had een scherper aroma dan staal II, toch was het aroma goed het staal hop gegroeid zonder fosfoorzuur had oen flauwere doch ook goede aroma. De gemalene hop van staal II was in vergelijking van staal I bruinachtig van uitzicht. Staal I Zonder potasch Watergehalte 7.8 Gehalte aan watervrij fosfoorzuur 1.25 °/o uchtdroog watervrij enz... Zonder deze laatste bijkomende inlichtingen moet iedere beoordeeling der uitslagen zeer onzeker zijn. Do eenvoudige opgave der bemestingsformulen kan diensvolgens niet als standaardmaat aanzien worden, maar kan alleen als voor beeld dienen. Men neemt daarbij aan dat de grond in eenen middelmatigen toestand van vruchtbaarheid zou zijn. Zulks is nogthans in vele gevallen verkeerd. Eene bemesting van 6-8 gram fosfoorzuur, weze 30-35 gram superfosfaat per plant moet tot zeer uiteenloopende uitslagen leiden, naar volgens do voorhandene grond rijk of arm is aan fosfoorzuur. Uit de proeven blijkt, dat sterke fosfoorzuur en potaschbemesting hot gehalte aan harsen, en dus de brouwwaarde der hop verhoogde, terwijl nogthans in sommige gevallen de opbrengst in hoeveelheid hoegenaamd niet steeg. In zulke gevallen zal de hopboer, die veelal naar het uiterlijke oordeelt, meestal slechte gevaarlijke gevolgtrekkingen maken. De fosfoorzuurbemesting m; g in de hopteelt niet verwaarloosd worden. Reeds heel lang geleden werden er proeven gedaan om de behoefte aan fosfoorzuur vast te stellen. Door Behrens werden er potproeven uitgevoerd in potten met 23 kgr. aarde werden 45 gram, 60 gram en 180 gr, ijzerslakken 6.7, 13.4 en 27 gram fosfoorzuur per hopplant toegediend. Hij vat zijne besta- tigingen als volgt samen eenen invloed der bemesting was nergens zichtbaar daar do planton niet in bloei kwamen, dus geen op brengst leverden. De fosfoorzuuropname stemde niet overeen met de toegediende bemesting. Bij gedane onderzoekingen kon ik de bevindingen van Behrens niet bestatigen bij proeven op hop, meten zonder fosfoorzuur of potaschbemesting. De ontleding van twee stalen hop van een zelfde veld en een gelijk perceel, waarvan het eene zonder potaschbemesting en andere zonder fosfoorzuurbemesting was gebleven, gaf volgende uitslagen

De Hopboer (1904-1984) | 1934 | | pagina 13