10 - I Dit als voorbeeld der werking van liet fosfoorzuur. I Proeven door Mad. Becher in Polen uitgevoerd gaven volgende uitslagen Gebrek aan stikstof was merkbaar aan de bleekgroene blad- kleur bij fosfoorzuurgebrek waren de blaren donkergroen. De planten met te weinig potasch hadden blaren met verdorde, bruinroodc vlekken hoe meer stikstof er gegeven werd des te duidelijker kwamen die kenteekens van potaschgebrek naar voor. Dit als voorbeeld der werking van het fosfoorzuur. Deze werking veralgemeenen is niet mogelijk. De pioefaanlegger Dr Neumann zegt daarover dat de bemesting der hop met potasch- fosfoorzuurmest tijdig Stalmest zonder bijbemesting 1950 pond hop per Ha. Volledige bemesting met 300 kg. ijzerslakkon 2250 600 2400 900 2650 In Engeland werden er dees laatste tijden ook bemestingsproeven in potten uilgevoerd. Gedurende vijf jaar heeft men vergeleken volledige bemesting, bemesting zonder stikstof, zonder fosfoorzuur, zonder potasch, zonder kalk, zonder magnesia en onbemest. Men kon het gevolg van het ontbreken van een voed nd be standdeel goed bemerken. Do planten met volledige bemesting, zonder potasch, zonder kalk en zonder magncsiatoevoer hadden nagenoeg hetzelfde gewicht terwijl de idet bemeste en die zonder stikstof en zonder fosfoorzuur nauwelijks één derde van h.-t gewicht der eerstgenoemde bereikten. Het gemis aan stikstof en fosfoorzuur had een geweldig uit werksel op den groei en de opbrengst. De groei wordt belem merd, de planten geven weinig scheerranken, en hel is alsof de belvormingsmogelijkheid totaal verloren werd. en fosfoorzuurmest tijdig en rijkelijk moet zijn de stikstofbe- mesting moet voorzichtig berekend worden. In grond met te weinig fosfoorzuur (4.44 mgr per 100 gram grond) werd door M. Hubert, volgende bemesting toegediend Per hopplant30,94 gr. stikstof23.7 gr. fosfoorzuur 59,52, gr. potasch weze in volgende verhouding 1,3 1 - 2,5 stikstof, fosfoorzuur en potasch alles einde Maart uitgestrooid. Volgens de aanbevolene bemestingsformulen is deze bemesting goed te noemen. Per 1000 planten werden volgende opbrengsten Nevens eeno goede stalmestbemesting in den herfst werden er 150 kgr. ammoniaksulfaat, 600 kgr. kaïniet on stijgende dosissen fosfoorzuurmest toegediend (300, 600 en 9.0 kgr. ijzer- slakken per Ha.). De grond was humusrijke zandgrond. Opbrengsten

De Hopboer (1904-1984) | 1934 | | pagina 14