8 1 volking aan banden legde, zoodat tenslotte slechts in de omstreken der stad Saaz do hopcultuur van eonige beteekenis bleef. In 1768 werd do stad Saaz door een grooten brand geteisterd waardoor vele oorkonden on overleveringen over deze wissel- periode van bloei on verval jammorlijk verloren gingen. Verlaten we nu Midden-Duitschland en koeren we langs Noord-Duitschland naar de Nederlanden terug. In Noord-Neder- land werd nog in de 14° eeuw do gagel (een welriekende kat jes iragende heester) in plaats van hop tot het bereiden van bier gebezigd. Alzoo bekloeg de bisschep Johan von Lultich van Utrecht zich bij Keizer Karel IV, dat door het gebruik van een nieuw humulus odor hop genoemd kruid zijn in- koms'en der gagelkweek fel geslonken waren. In 1361 kreeg hij do toelating op ieder vat hopfenbior 10 pfennig to eischen als delging zijner verliezen. In de 15° eeuw moet het verbruik hier in ons land zeer aanzienlijk geweest zijn, de stad Gent alleen telde toon reeds 109 openbare brouwerijen. De Hertog van Burgondië, Jan zonder Vrees, schatte de hop niet alleen naar haar waarde als kostbare grondstof, maar do plant zelf met haar prachtvertoon van ranken en dikke knopjes was hem niet onverschillig. In 1104 stelde hij do zoogenaamde Hoppe- ordoin. Die orde had als kenteeken het Wapen van Vlaan deren, met den zwarten leeuw in ’t midden omgeven van een rijke krans van jeugdig hoppegroen. Dit kenteeken werd jaar lijks uitgereikt als geschenk aan do hopkweekers die de schoon ste produkten ten toon stelden. In 1524 vroeg Engeland hopplanten uit Vlaanderen om hunne planterijen in te richten vóór do rogeering der Tudors (1485) zou geen enkel Engelscho brouwer hop bij zijn bier gevoegd hebben. Denk nu maar niet dat het inburgeren van do hop over het kanaal van een leien dakje liep. Zoover ging het dat Hendrik III in 1530 do hop als een gevaarlijk onkruid afwees. Dit was noch niet hoonend genoeg voor die mooie hommel vrucht, want amper twee jaar later richtten de Londenschc burgers een verzoekschrift tot het Parlement waarin er gevraagd werd, niet langer meer het bier te laten bederven on het volk on gezond te maken door hel hoppen van het bier het bezwaar dat zo opperden was dit gehopt bier brengt den drinker te rap in een al te uitbundige stemming. Terloops weze gezegd dal het dezelfde kortzichtige burgers waren die het gebruik der steenkolen van Wales wilden verbieden omdat hun rook te veel do lucht verpeste en het bleeken van hot linnen moeilijk maakte. Omstreeks 1644 werd do hop tamelijk zwaar belast, maar

De Hopboer (1904-1984) | 1934 | | pagina 8