HET MACHINAAL PLUKKEN P. /XLLAEYS Technisch Ingenieur Sedert jaren reeds werd er over dit probleem gemijmerd omwille van de nadelen aan de handplak verbonden, enerzijds door de steeds stij gendc sociale lasten, en anderzijds door een tekort aan handenarbeiders veroorzaakt door fabricksopslorping en maatschappelijke vooruitgang. En kele pogingen werden ondernomen om dit cm cl te verhelpen maar steeds bleek de gebouwde machine niet aan de nodige vereisten te beantwoorden, tot vv ij. twee jaar geleden, er in gelukten een bevredigende oplossing te vinden door ecu machine zo efficient mogclijk aan de noden van onze streek aan te passen. Herhaalde proeven werden met sukscs ondernomen en een ware revolutie op gebied van hoppepluk was in de desbetreffende kringen ontstaan. Zo werd de hop die als een niet winstgevende teelt begon aangezien te worden, terug op haar originele waarde gebracht, en dit met goedkeuring van alle kopplanters. Het prototype dat aan de hopvelden diende aangepast, werd tijdens de laatste hopkampagne getest. Dit gebeurde op een dubbele manier de hop werd gedeeltelijk met een portatieve of zelf bewegende, gedeeltelijk met een vaststaande machine geplukt. Principieel zou men denken dat de portatieve machine de grootste voordelen oplcvercn zouhierin werden wij nochtans om volgende redenen grotendeels teleurgesteld. Wat de soe pelheid betreft, laat de portatieve machine veel te wensen over ;n dient men zeer voorzichtig te werk te gaan, bijzonder bij het draaien in het hopveld Het kontinu plukken is ook geenszins meegevallen, daar men telkens wat moest vooruitrijden terwijl de machine niet gevoed werd an derzijds, hoeft de zelf bewegende machine ecu zeer kleine snelheid te be zitten, snelheid die geen enkele traktor ontwikkelen kan. Deze snelheid wordt alleen voor dit werk gevraagd en komt bijgevolg bij speciale bestel ling of konstruktic de kostprijs van het geheel sterk beïnvloeden. Bij regen wordt het rendement gevoelig gedrukt, aangezien het bedienend per soneel beschutting zoekt en zo de machine aan haar lot ovcrlaat ot stil legt. Verder zien wij - dit is trouwens ook het geval bij de dorsmachine of de aardappelrooier dat sommige delen zoals schecrrankcn met de hand moeten worden bewerkt. Natuurlijk zal deze hoeveelheid miniem en zelfs totaal uitgcscliakcld worden, maar toch zullen er. bij het voeden van de machine, bellen afgerukt worden door de uitwendige delen van de konstruktic, vooral in sommige omstandigheden en bij verscheidene variëteiten. Verder moet ook gezorgd worden dat het geplukt produkt tij dig naar de tricur wordt gebrachtdit geschiedt door opstapeling in zak ken. wat ecu gedeeltelijke samenpersing en verhitting teweegbrengt. Bij de stationaire machine die heel doeltreffender kan gebouwd

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 28