organische selenium- 57 minimum de oogst) toxinen bij het gebruik tijdens verschillende opeenvolgen- jaren (3) Italiaanse schilder, beeldhouwer en architekt, bewoog zich tevens op het gebied der geologie, waterbouwkunde, botaniek en zoölogie, techniek en wijsbegeerte. Geboren in 1452 te Vinei bij Empoli, gestorven in 1519 op het slot Cloux te Amboise in dienst van Frans I. nochtans niet nieuw. De beroemde Leonardo da Vinei (3) (1452 1519) had reeds deze metode in de XV'' eeuw geprobeerd. Dezelfde proef werd honderd jaar later herhaald. In 1926, publiceerde Dr. A. Muller eveneens ecu verslag over dit onderwerp. Het gebruikte middel (nico tine) beantwoordde evenwel niet aan de verwachtingen. Het op punt stellen van svstcmische insekticiden vergde immers talrijke navorsingen i efficiënt te zijn, volgende voorwaarden dienden te verwe- van Systox. middelen hebben de laatste jaren een grote vlucht genomen. Worden thans in ons land verkocht Pcstox, Systox. Metasystox (9 a 10 maal minder giftig dan Svstox), Svtam, Terra Sv tam, Ekatinc (Sandoz) en isolan/pyrazoxon (Geigy). Terra Svtam is uit sluitend als gietmiddcl te gebruiken, terwijl de andere produkten meest van daar zij, om zenlijken a) Radikaal de parasieten vernietigen b) Vlug en lang werken (ekonomie) c) De natuurlijke vijanden van de te bestrijden insekten zo wei mg mogelijk schaden (selektiviteit) d) De toxiciteit voor mensen en huisdieren tot een herleiden (uitvoeren van het werk en verbruik van e) Niet phytotoxisch zijn (rekening houdend met de ophoping van toxinen bij het gebruik tijdens verschillende opeenvolgen de f) Ekonomisch verantwoord zijn. Evidente waarheden die weliswaar de toenmalige onderzoekers veel last bezorgden I In 1956 hadden Hurd Karrer en Poos gekonstatcerd dat planten in seleniumrijke gronden verbouwd nooit door bladluizen werden aange vallen. De anorganische en organische selenium- en fluorverbindingen bezitten inderdaad een uitgesproken systemisch effekt, maar kunnen we gens hun hevige giftigheid (zeer stabiele verbindingen) voor een doel matige bestrijding niet weerhouden worden. Ondertussen fabriceerde de Duitser G. Schrader van Elberfeld het preparaat 13/163 dat na de bevrijding door de Engelse Firma Pest Control (Cambridge) werd over genomen en verder uitgewerkt. Uit dankbaarheid voor G. Schrader, ver kreeg dit preparaat de benaming Schradan. Later heette het Pestox 3 (POX 3) in Amerika, OMPA. Het is een vloeistof die gemakkelijk in water en in organische oplosmiddelen oplost. De L.D. 50 voor rat ten per os (mond) is circa 13,5 mg per kg. G. Schrader svnthetiseerde later ook de aktieve stof namelijk demeton. De systemische

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 26