64 gebruikt (E 605 - parathion). Sinds enkele jaren worden uitsluitend voor de bestrijding van de rode spin in de hopteelt systcniischc nisekticiden aangewend. Zij werken zeer doelmatig en bezitten een langere nawerking. Deze mid delen kunnen meestal onder vorm van besproeiing of begieting toege diend worden. In de handel komen thans voor (in alphabetische volg orde) Ekatine (Sandoz). Mctasystox (Bayer), Pestox (Pest Control). Svstox (Bayer), Sytani (Murphy), Terra Sytam (Murphy). De voorschriften van de fabrikant moeten streng nageleefd «’or den. Wanneer besproeid wordt, is bij een volledig ontwikkeld gewas een hoeveelheid van 1200 a 1500 1 water per ha noodzakelijk. De druk zal 22 a 25 atm. bedragen en de besproeiingen zullen bij voor keur 's morgens vroeg of ’s avonds uitgevoerd worden nooit tijdens sterke zonbelichting. De begieting niet systcmische middelen wordt het voordeligst einde juni toegepast, wanneer de rode spin zeer gevaarlijk kan zijn. Indien andere vijanden van de hop zeer vroeg moeten bestreden wor den, geeft men de voorkeur aan een besproeiing met ecu fosforzurc ester (E 605 - Parathion) of een D.D.T. emulsie (aardvlooien). Bovenvermelde insekticidcn, in sprocioplossmgcn gebruikt, mogen met koperzouten gemengd worden (bestrijding van de plaag of Pscu- dopcronospora). maand was koud en natde rode spin nam geen uitbreiding. Dit is te verklaren door het feit dat in de maand mei de rode spinnen uit de grond komen. Zijn de weersgesteldheden gunstig, dan kunnen zij zich gerust vermenigvuldigenzijn ze echter ongunstig, dan worden de meeste insekten die overwinterd hebben vernietigd, zodat hun aantal niet meer voldoende is om een massale vermenigvuldiging tot stand te brengen en de hopteelt te bedreigen. liet is verder bekend dat het ene hopveld gewoonlijk meer aangetast wordt dan het andere. De gesteldheid van de bodem speelt hier ook een belangrijke rol. De rode spin overwintert bij voorkeur op lichte, goed doorlaatbare, warme en humusrijke grondkoude, natte, stijve gronden zijn ongeschikt. BESTRIJDING. a) Voorbehoedende maatregelen Een evenwichtig sterke bemes ting toepassen. Kan echter ook nadelen oplevercn in verband met de opbrengst. Zorgen voor ecu gunstige waterhuishouding in het hopveld. b) Rechtstreekse bestrijding Deze is veruit de voornaamste en de meest doeltreffende, daar men thans over zeer degelijke insekticidcn beschikt. In ’t verleden werd gebruik gemaakt van pyrethrum en nicotine. Na de laatste wereldoorlog werden de forforzurc esters op grote schaal

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 33