II. WITZIEKTE SPHAEROTHECA 11UMULI 66 kunnen m het in te houden op het ogeubhk en dit met Carbamaten van belang als oorzaak van Sphaerotheca huinuli is een schimmel die verschillende planten soorten aantast, Rosacccn, Ceraniaccén en Composieten. Zij is vooral schadelijk in ons land op aardbeien waarvan zij de bladeren en vooral de vruchten aantast die rotten. Vroeger was die parasiet trouwens ge kend onder de naam van Oidium fragariac. Sphaerotheca huniuli is echter vooral de Witziekte bij de hop. (John Ford) Zij manifesteert zich vooral door witte ronde meelachtige plek ken aan de bovenoppervlakte van de bladeren, scheuten en bellen. De ze witte plekken zijn gevormd door het mycelium en de sporendragers van de schimmel (leefbaarheid niet langer dan enkele weken). In tegen stelling met de vorige ziekte, ligt het mycelium hier boven op de bladeren. In het najaar vindt men tussen de myceliumdraden kleine bruine zwarte puntjes, het zijn peritheciën of sporenvruchten. liet zijn deze spo renvruchten die de ziekte in stand houden. De Witziekte is zeer schadelijk, niet alleen omdat zij het assimila tieproces der groene organen belemmertmaar vooral omdat zij de bellen aantast, die zich onvolledig vormen, verdrogen en rotten. Op de aangetaste plantendelen bemerken wij in minder of meerdere mate een wit schiin- mclpluis dat gevormd wordt door de conidiopho- ren (sporendragers zaaddragers) van de schim mel zwam. In de zieke weefsels worden talrijke zoge naamde oösporcn gevormd die er voor zorgen dat de ziekte in stand gehouden wordt. Blijkbaar zou de schimmel ook overwinteren onder vorm van mveelium weefsel van de stronk. Over de schade die deze ziekte veroorzaakt, moet ik met spreken. De behandeling der ziekte is dus gelegen 1. In de lente alleen de gezonde scheuten over 2. In een regelmatige behandeling van in de lente tot dat de bellen de helft van hun grootte hebben bereikt, koperpreparaten of koperzwavelpreparaten (zwamdood). (carbazine en andere) zijn te beproeven.

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 35