aan aangepast gereedschap dimefox het enige hinder, dat nu en dime- wijd openspreidende neveldoppcn, om de oplossing onder sterke en snelle luchtstroom zo efficiënt mogclijk te verdelen Op deze manier kunnen 4 ha per dag behandeld worden. In Tsjecho-Slowakije is dit automatisch sproeien, wegens de on voldoende ruimte tussen de rijen (1,25 m) en de hoogte der planten (8 m), zeer moeilijk uit te voeren. Men zoekt de laatste tijd echter naar aanpas sing der sproeimetodes en smalle trakteren met ingebouwde sproei apparaten werden speciaal voor de hopkultuur uitgedacht. De schrijver van dit artikel had in het laatste seizoen gelegenheid een proef bij te wo nen met lage druk-verneveling bij middel van een Zwitsers apparaat, doch dit scheen noch doeltreffend noch praktisch te werken Kleine planters, met 2 tot 4 ha, hebben in het verleden dikwijls het sproeien van de hopkultuur aan de loonsproeiers overgelaten, doch van deze praktijk wordt meer en meer afgezien, bijzonder wegens het gevaar voor het overbrengen van Verticillium, een ziekte die bij de hopkw'ekers in de Kent veel kwaad heeft verricht en zeer gevreesd wordt, daar geen enkel middel ter bestrijding bestaat, tenzij het uitkappen der planten en de vervanging door weerstandbiedende variëteiten. Voor de bestrijding van bladluis en rode spin werd schradan tot 1953 ongeveer algemeen aangewend door de Engelse hopkw'ekers, met zeer gunstig gevolg, door twee of hoogstens drie toepassingen in het sei zoen. liet grootste euvel van schradan bestaat echter in het feit dat het niet kan gebruikt worden zolang er geen voldoende ontwikkeling van het bladgestel gevormd is. In 1953 werden uitvoerige proeven uitgewerkt met dimefox (Terra Sytam), door grondbegieting en dit bleek onmiddellijk nog doeltreffender te zijn dan schradan. Dimefox, in 1954 reeds op zeer brede schaal in de praktijk toegepast, heeft schradan thans volledig verdrongen. Voor belang rijke bedrijven was het gemis aan aangepast gereedschap voor mechani sche toepassing van dimefox het enige hinder, dat nu echter volkomen werd overwonnen. Parallecl met de echte systemische insecticiden, schradan fox, werd een ganse rij produkten uit parathion afgeleid, op hop beproefd. Onder deze produkten behoren demeton, methyl-demeton, thiometon en malathion. Dit laatste produkt heeft als systemisch insecticide weinig waarde betoond, evenals de andere voor grondbegieting aangew'end, terwijl zij als sproeimiddel ook mindere tijd werkzaam zijn dan de echt syste mische middelen. Alleen methyl-demeton kan in Engeland enige toepas sing vinden, w'aar het gaat om een ingrijpende behandeling met snelle doding, doch de blijvende werking van dit produkt is te kort, om als rou- tine-behandeling ingeschakeld te worden. 78

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 7