79 Om aan het tekort van plukkers te verhelpen, hebben de Engelse hopkwekers in sterk groeiende mate hun toevlucht tot de mechanische plukmetode genomen. Ook in Tsjecho-Slowakije gaat men deze weg op en in dit land waren dit jaar meer dan 20 Engelse plukmachines werk zaam. De machines leveren het grote voordeel dat ook gedurende zware regens geplukt kan worden, hetgeen in sommige jaren ongetwijfeld van belang kan zijn. Van ekonomisch standpunt beschouwd, werd reeds vol doende bewezen dat het machinaal plukken zeer voordelig is en, wat de hopwaarde betreft, hebben de gemiddelde monsters van machinaal ge plukte hop de vergelijking met de met de hand geplukte hop zeer gunstig doorstaan. In 1956 hebben de slechte weersomstandigheden meer invloed la ten gelden op het rendement en de kwaliteit van de hop, dan de insekten- en ziekteplagen. Wegens de gure langdurige winter werd de aanvang van de groei sterk vertraagd en deze zware handikap werd niet meer ingelopen, daar de gunstige groeifaktoren hiervoor steeds in gebreke zijn gebleven. De vroegste kuituren waren toch nog ongeveer 2 weken later dan het nor male. Gezien de slechte groeivoorwaarden en windschade, mag de op brengst in haar geheel tot 30 beneden het normale geschat worden. Het ongunstige weder heeft anderzijds de insekten-aantastingen tegengehouden. Bladluis kwam veel minder voor en rode spin is ongeveer volledig afwezig gebleven. De ontwikkeling der zwamziekten werd integen deel gunstig beïnvloed en zowel de echte als valse meeldauw zijn tamelijk erg opgetreden. Captan, in proef gesteld tot bestrijding van deze ziekten, gaf gunstig resultaat en Karathane heeft bewezen van bijzonder nut te zijn in de bestrijding van de Oïdium-ziekte. Het is echter niet uitgemaakt of dit produkt de smaak van de hop zal beïnvloeden.

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 8