97 Na het bezoek aan het bedrijf van Otto Hoftor SÖhne. poseren onze hopplanters bereidwillig voor de fotografen. Duitse discipline en organisatie De handkoffers werden in een kleine Volkswagen gestopt, terwijl wij luchtig naar het hotel stapten. Tiet was ongeveer 22 uur. Augsburg, in 15 A.A.C. (jaar vóór Kristus geboorte) door de Ro meinen gesticht, is een stad van 198.000 inwoners, die de bezoekers tal van merkwaardigheden biedtde Maximiliaanstrasse met haar belangwek kend raadhuis (renaissance) en Perlachtoren (1614) het Fuggerhuis met zijn binnenplaatsen in renaissancestijl de Domkerk (romaanse bronzen deur; altaren door Holbein; glaswerk: 1120); de schilderijen ran het Catharina-klooster (Holbein, Titiaan, Van Dvck) het Maximiliaans- museum (geschiedenis van de stad) het Mozarthuis de machtige oude stadspoorten enz... enz... Augsburg is waarlijk, met München, in het hart van het schone Beieren gelegen I Beieren als land van boeren levert melk- en vleesprodukten (All- giiucr kaas en de Noordbeierse vleeswaren), graan van de Ncdcrbeicrsc akkers, hop voor de bierbrouwerijen, wijn uit het Frankenland en uiter aard ook hout uit de grote bossen. Fr zijn 1.800 brouwerijen (o.a. in München, Augsburg, Kulmbach, Neurenberg en Würzburg), die veel bier exporteren naar alle werelddelen. Neurenberg heeft daarnevens ook een uitvoerspecialiteit met zijn potloden en zijn Lebkuchen (peperkoeken). De rijkdom aan hout leverde de grondstoffen voor de kunstzinnige Beier, die zich op houtsnijwerk toelegde (Oberammergau en Berchtesgaden), op de nijverheid van muziekinstrumenten (violen uit Mittenwald en Erlangen, piano’s uit Neurenberg, Fürth en Bayreuth), terwijl andere grond- en delf-

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 10