Ai O T.wÈi 105 hopplukmachine technische aard van de vrou- gevolg Arthurke zoon van Léon Van Droo- genbroeck, stond toevallig s> niet al le ver van een schoon meisje. Heer lijke landschappen, een pot bier en een mooi blondje..., wat hebt ge meer nodig om in het leven ge lukkig te zijn (Wies) nemen, betekent dit dus een verhoging van kostprijs van ongeveer 56 DM per kw droge hop en 1.800 DM per ha. De inzet van de Bruff» machine tvpe E, liet toe een besparing van 224 arbeidsdagen per ha te verwezen lijken. liet mekanisch plukken trad in Engeland veel vlugger op, doordat de bcteclde oppervlakten er groter zijn (900 hopplanters voor 8.000 ha) en men er ook minder eisen stelt aan de geplukte waar zelf. Nochtans hebben de gelukkige bezitters van een wel andere zorgen die deels van organisatorische deels van zijn. liet debiet van de grote Bruff «-machine dat gemakkelijk tot 10.000 kg groen (1,2 ha) per dag van 10 uur kan gaan, eist natuurlijk, om de kapaciteit van de installatie ten volle te benuttigen, een flinke organi satie van het werk in het veld (afsnijden en vervoer van de ranken) en aan de machine. De werkzaamheden in het veld en de bediening machine vergen ongeveer evenveel personeel, namelijk 18 man en wen. Het vroegtijdig afsnijden van de ranken heeft anderzijds voor dat de terugkeer van de voedende elementen uit de rank naar de wortel stok stopgezet wordt, zodat plant en opbrengst er onder lijden. Deze opbrengstvermindering is zeer waarschijnlijk door intensieve bemesting en verhoogde kompostgave goed te maken. Het gebruik van Spagatof kunstmatige vezels (perlon, enz...) biedt het voordeel dat de ranken in de machine zelf kunnen gchakseld worden om achteraf als kompostma- teriaal te worden aangewend, wat totnogtoe nooit het geval is geweest. Tevens werd opgemerkt dat de hop nooit overrijp mag geplukt worden en dat de pluk tijdens warme dagen liever in de voormiddag en de namid dag moet geschieden dan gedurende de hete middagstonden alzo zal men het verwelken en het stijf worden der bellen die bij de pluk het stukslaan der schubben veroorzaken, vermijden. Koele dagen, vochtig of rcgcnachtig

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 16