1 --- 107 Mijnheer Verhe len, Ing. H Pollet en Arthurke met be taald verlof aan de boorden van Wal- chensec. Over hop, wij durven het U verzekeren, werd er dan maar weinig ge sproken 1 vestigde ambachtsman waarop de meesterproef volgt, die noodzakclijk is voor het stichten van een eigen bedrijf. Aangepast aan onze moderne ver eisten draagt de opleiding nog de tvpische kenmerken van het middel eeuwse ambachtswczcn. Dezelfde traditie heerst nog in de kleine bedrij ven voor vioolbouw, waar de eeuwenoude liefde voor het beroep op het aankomend geslacht overgedragen wordt en in een familic-atmosfecr ge werkt wordt. Naast de viool worden nu eveneens andere snaarinstrumen ten, zoals gitaren en citers voortgebracht. Enig in Europa is het Vioolbouw- en Heimatmuseum in de voornaam ste straat van Mittenwald (Obermarkt, nr. 7). Tussen de talrijke schilder achtige gevel fresko's is het statige patriciërshuis uit de 16 eeuw vlug te herkennen want de vensters zijn versierd met een vioolvorm. Een kleine wenteltrap brengt U naar de eerste verdieping, waar het muzeum is ondergebracht. In velerlei kleur en vorm vinden wij hier de instrumenten en vormen waarmee Klotz zijn eerste violen bouwde. Bereidwillig verstrekt de huismeester U de nodige uitleg over de inrich ting van de oude werkplaatsen, het materiaal en de konstruktic. De viool wordt op een vorm gemaakt uit elzen- en sparrehout en vergt een arbeids tijd van 3 tot 4 weken. De oudste stielmannen zijn met steeds de beste vaklui, want naast de ervaring wordt ook beroep gedaan op een buitenge wone gezichtsscherptc en fijngevoeligheid Dc vakman moet inderdaad in zijn begaafdheden het fijnste der muziekinstrumenten waardig zijn. Een kollektie der beste violen wordt hier bewaard, waarvan sommige een waar de van 30.000 h' bedragen, liet betreft violen, die in Mittenwald gemaakt werden voor een vreemde klant en na 20 of 30 jaar door het stadsbestuur terug aangekocht werden

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 20