14 AUGUSTUS 1956 109 kapel te bou- won- Lory, wiens hoeve tot in de jaren 1900, stond, omgeven door bossen. Op een Steingaden enkele beelden maken om te dragen in de jaarlijkse ommegang. Bij deze behoorde het ze ter zijde gezeteen van een boerin Maria Nadat wij de eerste dag hoppevelden en proefstations bezocht had den, werd de tweede dag van onze reis besteed aan een uitstap in de mooie Beierse Alpen. Met een bergbus en een oude chauffeur die de streek op zijn duimke kende, zetten wij 's morgens te 7 uur aan. De rit ging door vele boerendorpen met hun hoge typische meibomen en met hun kerkjes waarop een ajuinvormige koepel als torenversiering prijkte. In de verte lagen de blauwdonkcrc bergtoppen waarvan de chauffeur nu en dan een naam meedeelde de drie torens, de Zugspitze die de grens vormt tussen Oostenrijk en Duitsland. Boven dat heerlijke landschap een helderblauwe lucht waarin witte wolkjes dreven. Zo kwamen wij plots te midden velden en weiden op een open plaats voor een hoeve die als spijshuis was ingericht. Een honderdtal me ter verder op een kleine hoogte rees een eenvoudig witgekalkte kerk met daarachter enkele gebouwen. Die Wics-kirche toonde ons de chauffeur, de mooiste kerk van de wereld voegde hij eraan toe. Het scheen ons ongelooflijk toen wij dat witte gebouw te midden de weiden bekeken, en toch toen wij er binnen kwamen stonden wij vergaapt over zoveel schoon heid. Hoe was dat mogelijk dat juist hier zo een prachtige kerk werd ge bouwd Om hierop een antwoord te vinden moeten wij even de geschie denis ervan nagaan. Deze kerk werd gebouwd tussen de jaren 1730-1750 ter ere van de Gegeselde Zaligmaker. Nu staat boven het hoofdaltaar het beeld dat de geseling van Christus voorstelt en dat aan de oorsprong ligt van de kerk en van de bedevaarten die hier plaats grijpen. Rond 1730 liet de abt van deze mee beeld van zaterdagavond, tijdens het avondgebed, zou het beeld ge weend hebben. De boer haastte zich de tranen met een doekje op te nemen en gaf dit aan de abt van Steingaden. Anderhalf jaar later werd toelating verleend om een wen waar de boeren uit de omgeving kwamen bidden en soms op de Wieskerk. Enkele jaren later werden ervan, de gegeselde Zaligmaker, kwam in handen in der Wies (in de weide)

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 22