no De kerk van Wies. onbegonnen werk zijn, vooral aan ons oog nu schat men bouwen doen derbarc wijze werden geholpen. Ze staat nu langs de aardeweg die naar de kerk leidt. In 1744 werd er een eerste heilige mis opgedragen doch de volkstoeloop nam zo geweldig toe dat men de kapel moest vergroten en er zelfs een houten loods moest voor bouwen om al het volk te bevatten. Dagelijks werden er minstens zes missen gelezen. Niet alleen uit Duits land maar uit Bohemen, Hongarije en zelfs uit Erankrijk kwamen pelgrims naar die Wies. Toen kreeg Dominions Zimmerman opdracht een kerk met klooster gebouwen te ontwerpen De eerste steen werd gelegd in 1746. liet bouw materiaal werd door het klooster aangekocht en door de boeren kosteloos aangevoerd. Drie jaar later was het koor afgewerkt en bracht men het mi- rakclbccld ernaar over in aanwezigheid van een menigte die naar schal tmg 15.000 personen bedroeg Weldra was ook het schip van de kerk vol tooid en zijaltaren, orgel en andere kleinigheden werden in de eerstvol gende jaren bijgewerkt. Vandaag de dag wordt de Wies-kerk zeer druk bezocht en eerst het kunstwerk ten volle naar waarde. De oude kloostergc nu dienst als jeugdtehuis. De kerk zelf beschrijven zou een na een vlug bezoek zoals het onze, waarbij zoveel dingen ontsnapten. Toch willen wij er enkele woorden over zeggen Het schip van de kerk heeft een ovale grondvorm, alles is écu ruim te zonder zijbeuken zoals wij dat in de meeste van onze kerken gewoon zijn. Rond het schip loopt een smalle rondgang met aan de ene zijde de hoge heldere ramen en aan de andere zijde een soort slanke dubbele pi laren, die hoog tegen de zoldering met een doorhangende brug zijn ver-

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 23