Chr.) 123 del tegen verscheidene ziekten en steek, Een bepaalde papyrus, een De oude Egyptenaren brachten ook offeranden van bier aan hun góden, zij schreven de uitvinding van de bierberciding toe aan de zonne god Ra. Bier was de algemene drank in het land, ook een grondbestand deel van de voeding. De jongens in de tcmpelscliolcn kregen dagelijks drie broodkoeken en twee kannen bier, hun door moeder gebracht. De konmg en iedere persoon van hoge stand hadden hun eigen brouwerij .De lagere standen kwamen samen in de bierhuizen die, volgens de oudheidkundigen, zeer talrijk verspreid waren over gans het land. liet bier bezat ecu merk waardige sterkte, en, daar de Egvptenaren gezellige mensen waren, veel hielden van eten, drinken en plezier, kan men zich de gevolgen daarvan inbeelden. De zedenmeester l'uauf deed, vóór 5.000 jaar, zeer verstandig opmerken Indien ge uw eetlust beheerst, dan zal men naar U luiste ren indien, na drie broden gegeten en twee kannen bier gedronken te heb ben. uw buik niet gevuld is, dan moet ge er tegen vechten De voor schriften van Ani, die 1 500 v. Chr. geschreven werden op een papyrusrol, bevatten o.a. een waarschuwing voor de dronkaards: «Maak Uzelf niet hulpeloos door te drinken in het bierhuis, want woorden over uw persoon lijke zaken zullen U herhaaldclijk ontglippen zonder dat gij er bewust van zijt. Vallend, zult ge uw benen breken en niemand zal U recht hel pen, uw zuipgezellen zullen zeggen Buiten met deze dronkaard De voorschriften van Amenemapt geven een griezelig beeld van de gevolgen van gulzigheid Breng uw dagen niet door in bierhuizen en eetgelegen heden, of ge zult louter een voedsehnassa worden De vermaningen van de priesters en van de wijzen schijnen echter de zeden niet veel verbeterd te hebben. De drinkebroers worden grillig afgeschilderd (door beelden en muurtekeningen) in de verschillende graden van dronkenschap. De Egyptologen verklaren dat de onstichtelijke taferelen niet schijnen te ver wijzen naar de leden van de hogere standen maar wel naar de lagere stan den, waarvan sommigen zich overgaven aan buitensporige fratsen, bela chelijke dansen of vermaken, die eindigden met ernstige twisten. Niette min werd door de hogere standen een betreurenswaardig voorbeeld gege ven. De grote konmg Amasis zelf zou zeer geestig geweest zijn wanneer hij dronken was, en dat kwam niet zelden voor. De rijken werden verzot op wijn en de armen op bier. De uitwerkingen waren zonder twijfel van dezelfde aard, uitgenomen, zoals Aristotclcs doet opmerken. dat perso nen dronken van wijn hun roes uitslapen liggende op het aangezicht, ter wijl de bierdronkaards onveranderlijk op hun rug liggen. De góden zelf worden voorgcstcld in dronken toestand, hetgeen ons met moet verwon deren daar hun bier werd gebracht van beste kwaliteit. Nog andere eigenschappen werden tocgcschrcvcn aan het bier. Geneeskundigen schreven het voor als laxerend middel, als specifiek mid- als geneesmiddel tegen de schorpioen- geneeskundig leerboek (1600 jaar

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 36