96 gestegen: daarvan worden er 51.923 naar 69 verschillende landen van de aardbol verstuurd. Op het einde van 1954, bedraagt het jaarproduktiecijfcr 167.650 voertuigen, waarvan de uitvoer er 91.754 voor zijn rekening neemt. Zoals de president van General Motors Corporation, de heer Harlow 11 Curtice, bij een bezoek aan Duitsland heeft verklaard, heeft General Mo tors Corporation voor de volgende drie jaar een programma van uitbreiding en verdere verbetering der produktie-installaties uitgewerkt. Na de uitvoe ring van dit programma, dat een investering van ongeveer 300 miljoen Duitse mark eist, zal Opel's huidige produktiekapacitcit van 165.000 op 250.000 voertuigen per jaar zijn gebracht. Mijnheer Verhelen was weliswaar voor de omstandigheid geen Rijkslandbouwkundige van de 5" omschrijving meer, maar hij bleef de personaliteit en de techniekcr voor wie iedereen achting en eerbied had. Zo kwamen wij stilaan, al babbelend en drinkend, in Augsburg aan, waar wij door de baas en de portier van het hotel Roscnau werden afgewacht Duitsland, vooral het gebied dat wij doorreisden, vertoont echter nog andere aspekten die met zware industrie en zwarte schoorstenen mets gemeen hebben en de gemoederen meer naar romantiek doen overhellen. De Dom van Keulen, Bonn, de geboortestad van Ludwig van Beethoven (1770-1827) de auteur van de negen symfonieën, Frankfurt A/M, waar de vroegere Duitse keizers gekroond werden en Goethe (1749-1832) het licht zag. gaven ons machtige indrukken weer van de voormalige grootheid van dit land En wat dan gezegd over de Rijn met zijn talrijke sloepen en plezierboten, zijn badplaatsen en met wijnstokken dichtbezette oevers en... zijn oude burchten die zoveel herinneringen waren van het verleden Geen wonder dus, dat onze hopplanters, in het bijzonder Edwardje Logghc, geweldig onder de indruk stonden bij het aanschouwen van zo'n natuur- pracht en op dat ogenblik begrijpelijkerwijze weinig zin hadden om nog over hop en hopplukmachines te praten. En... geen wonder ook, dat de Rijn reeds in de XIV" eeuw door Pctrarca (1304-1374) na Dante de meest beroemde Italiaanse dichter werd bezongen wanneer hij aan zijn onbeantwoorde liefde voor Laura dacht, en later eveneens door Victor Hugo (1802-1885) werd verheerlijkt. Maar de talrijke wijnstokken en de somtijds kale bergen die de Rijn vergezelden, oefenden wel op onze kelen een uitdrogende werking uit, zodat wij ons verplicht voelden onze dorst en de dorst van anderen het is trouwens een werk van barmhartigheid te lessen. Toevallig was de Speisewagen rond 16 uur voor de bierdrin kers toegankelijk en wij lieten het ons geen tweede keer zeggen De stem ming was meteen uiterst gunstig gewordenhet werd een kerkhof van lege flessen, een gebied van hoge druk en een vuurwerk van voor namen Albert. Arthurke, Felix, Fiel, Henry, Odiel en Roger, waartussen van tijd tot tijd de naam van Mijnheer Verhelen weerklonk

De Hopboer (1904-1984) | 1956 | | pagina 9