De wind is er in de periode in Het is op uitdrukkelijke aanvraag 20 er ook geen vóórgekomen in van Prof. Isebacrt dat ik al mijn bevindingen mededeel, als boer-plantcr, die dagelijks in de hopvelden leeft. Vele vrienden hopplanters weten dat mijn hoeve en velden altijd te bezichtigen zijn. Het is trouwens mijn grootste genoegen iets te kunnen bijdragen om onze zo geliefde hopkultuur te kunnen verheffen tot een elitcteelt, dit ten bate van onze hopplanters, van onze hophandelaars en van de belgische brouwerij Nu wil ik uit mijn bevindingen enige zaken mededelen die de groei remmen of onderbreken en het verschijnen van sterfbcllcn in de hand werken. groeid zijn er 4 of 5 afkappen. Er gaat op deze manier te veel kostbare groeikracht verloren. Verleden jaar ben ik ongeveer om de drie dagen bij iedere rank geweest om zo haast er enige scheerrankcn gereed waren, te snoeien. Ik snoei zelfs tot op het einde van de bloei, verleden jaar tot daags voor de storm van 29 juli. Ware het niet geweest van dat onweder, ik zou zeker nog ecu paar dagen gesnoeid hebben. Hier ook past de spreuk Men moet de bellen er kunnen aankappen 6) In overleg met Prof. Isebacrt werden op enkele rijen groeihormonen toegepast. De bellen van de behandelde planten waren groter Maar de rijen, waar de bellen niet groter waren, bevatten ook geen sterfbel len Daarenboven zijn er ook geen voorgekomen m 1 lallcrtau. die I S0 me ter verder stond. van het rijpen der hop veel wind, dan zal zeker dc windzijde het eerst en meest sterfbellen vertonen. Niet door dat de bellen tegen elkaar wrijven, maar het schudden der ranken be lemmert de groei. 2. Het overdreven sproeien met koper en te hoge concentratie belemmeren dc groei. Dit heb ik reeds genoegzaam ouders ouden. 3. Het te laat en te diep bewerken van de grond. Dit is een dclikaat punt Verleden jaar heb ik van na de storm weinig en oppervlakkig bewerkt om de wortels vrij te laten ontwikkelen in de bouwlaag en ze niet te beschadigen. Dit zijn, in alle oprechtheid, de punten welke ik m het verleden acht genomen heb en die mij in 19S6 ongeveer 4 hectaren Hallertau gegeven hebben zonder sterfbcllcn Velen hebben dit kunnen zien. Ik heb dc laatste Hallertau geplukt op 27 september zonder sterfbellen.

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 21