(Wanibcek) OilZC De bellekenspap De bellekenspap in Opwijk Aan de kinderen maakte men wijs dat Als 't met de hop goed gaat Dat is ieders baat, elk in zijnen staat (Teralfcne). Geen den boer van de 'n spaarkas de ophelp van De hopbocr is tevreden. Hop is hop, geen geld» (I lekclgcni). «flop is streek (I Ickclgcm). m O.-L.-Vrouw-Lonibcck in Schepdaal was eene soort bierpap, maar in plaats van bier gebruikte men een afkooksel van eenige hopbellekens. In die streek spreekt men van hopavond en hopkennis. Dit hopfeest noemt men te Ilckclgem en in de naburige dorpen mt het land van Aalst de kloering. Oji kloering gaan is het plukfeest gaan meevieren bij andere boeren Bij het klocrcn wordt er gezongen, gedronken en gesprongen Vroeger pleegden de plukkers zich te vcrklccden en zij trokken, met den bezem in de hand, naar de hoeven waar nog ge plukt werd. streek, tot voor enkele jaren, het geld in ten te betalen en, zoo lang begeerde gerief aan Die tevredenheid wordt gcuit door eene fooi, de hopfooiheel de streek door was het wafclslag of kockcnbakkcn of roerde men de pap. In t land van Assehe wordt den laatstcn avond gevierd, met lainbik in teilen. In St. Ulriks-Kapelle kregen de plukkers zelf een bifstuk bij den lambik. als 't goede hopjaren waren. In Wambeek werd het volk vergast met panne- kocken of met gewonnen brood In Licdekcrkc en omliggende bakte men, met de hopfooi, koeken of men roerde rijstpap en 's avonds was het Kimmemen dronk er jenever met suiker «uit de komme». De kom wordt rond gegeven en ieder drinkt op beurt twee lepels. Daar was muziek bij er werd gezongen, gespeeld en gedanstde al jonkheid der gebuurte kwam er op af. Men zorgde er voor oji 't einde een grooten pot te hebben het pot spelen duurde soms vrij laat in den nacht en er werd menig komnietje geledigd. In Ilckclgem bakte men pannckocken uit een deeg van de helft tarwebloem en de helft boekweitbloem... zonder eieren De eieren werden er nevens gelegd En 's avonds kreeg het volk zoetcmclkpap met gebrokte pannckocken een zware spijs die de maag vervaarlijk deed zwellen. was rijstpap voor de pluksters gekookt er hopbellen in de pap geroerd waren. Zoovele boerenspreuken die voldoende zeggen dat de hop in huis moest brengen om de pach- 't goede hopjaren waren, om ’t eene of ’t andere i te koopen.

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 10