DE HOFSPELEN. gebogen 78 in gezien gegeven toeken beginnen al de aanwe kunnen... Die spelen waren bijzonder de groote aantrekkelijkheid van de klocring Van onder de mand lezen Een der plukkers beweert dat bij latijnsche tooverwoorden kent die de grootste wonderen kunnen verrichten. Men tracht eene argclooze pinkster te overhalen onder eene hopmand te kruipen met de tooverwoorden zal de pinkster van onder de mand komen zonder dat iemand de mand aanraakt. De toovenaar brabbelt zijne woorden... en giet een volle emmer water op de mand.. Eene druipnatte sukkel en een algemeen gelach Mieken hebt ge Janneken al gezien Plukkers en pluksters staan ronde. De eerste vraagt aan de tweede Mieken hebt ge Janneken al wat voor een Janneken? Janneken dat alzoo doet... en hij doet een gebaar om Janneken te kenmerken pinken, stamelen, tong uit steken of andere grimassen... De aangesprokene stelt de vraag aan de derde, en doet dezelfde gebaren, enz... doelt zelden geraakt men rond omwille van ‘t danig lachen (Moorsel). Om te meest lachen. Op een zigen te lachen, zoo luid als ze maar Ieder zijn heken zingen. Op een teeken begint ieder zijn liedje te zingen zoo hard men maar kan. Een wangeluid waarbij ooren en zinnen vergaan en dat op een geweldig schaterlachen uitloopt... Den Paus spreken. In den ast zet men twee stoelen nevens een, zoodat er tusschen beide eene ruimte blijft van eene zitplaats. Men overdekt alles met een hopzak die voor tapijt moet dienen. Twee plukkers, verkleed, gaan op de stoelen zitten de eene verbeeldt den paus, de andere een bisschop. De pelgrim wordt ernstig en plechtig binnengeleid, de andere plukkers volgen. Na eenige beleefdheidswoorden, nodigt de Paus den pelgrim uit plaats te nemen tusschen hem en den bisschop. Zoohaast hij zich neder zet, springt de bisschop recht en de arme pelgrim tuimelt tus schen de twee stoelen (Hekelgem). Sint Pieter zijn sleutel kussen. Sint Pieterzit op zijn troon en houdt een sleutel in de hand. De plukkers komen ernstig en gebogen voor hem, knielen en kussen den sleutel. Doch, Sint Pieter heeft den mond vol water en als het beoogde slachtoffer kussen komt, spuit Sint Pieter het uit in haar onthutst aangezicht. Koolken blazen. Aan den balk van den ast maakt men een draad vast en van onder aan den draad eene stopnaalde waaraan eene brandende houtskool. De kool hangt op manshoogte, en de plukkers en pluksters staan

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 11