den druk den put smijt, helpt z’cr 't verdriet iaat dan helpt ze er u 't Lichtste <t 81) de gracht, het tiende jaar haalt ze er u moet vóór AUerheligen verkocht zijn Men zegt ook Men moet z'n hop m drie keeren verkoopen alzoo is men zeker van den doorsnee prijs te hebben. u het zevende jaar Laat de hop den kweeker tweemaal in druk 't Jaar daarop schenkt zij hem driedubbel geluk. Hop laat u vijf jaar in (Teralfene). Als de hop u zes jaar in uit (Liedekerke). De hop brengt u vijf zes jaar in druk en 't zevende jaar helpt zij er u door. (O. L.-V.-Lonibeek). Als de hop u zeven jaar m jaar uit. (Wambeek). Laat de hop u negen jaar m weer uit (wieze). De hop trekt u tien jaar in de gracht en het elfde jaar trekt ze er u weer uit. (Opwijk, Erembodegem). Dat blind vertrouwen m de hop lag ook in de volgende spreuk Stampt ze u eens omver, ze trekt u toch ook weeral recht». (Opwijk). De hop werd verkocht naar Aalstersch recht». Er werd een aftrok gedaan van 5 pond voor den zak en 2 pond van goedgewicht voor een hop zak van 60 kg. en minder; en voor een zak van 60 tot 110 kg. is de aftrok respekticvchjk 7 en 4 pond; en voor een zak van meer dan 110 kg is hij 1 3 pond. Een zak met 200 pond bellen wordt doorgaans baal genoemd, vroeger pook met rond de 100 pond bellen is het een stomp. De hop wordt voor rekening van de brouwer en van den groothande laar gekocht door de hopfaktcurs. Dat waren echte typen uit de streek kiel, mispelaren stok, riekende naar jenever en tabak. Zij vielen bij den boer binnen... een praatje over 't weer om stilaan op de hop te komen. en op een jaar trekt z’cr u uit. De winstgevendheid der hopteelt is zeer wisselvallig na jaren van grooten voorspoed kwamen onverwachts de magere jaren, de jaren van hop- crisis. Nu kunnen onze hopboeren in dergelijkc jaren zich troosten met de aardbeziën en de vroege patatten vroeger moesten ze gelaten de betere jaren afwachten, betrouwende op de hop en op het spreekwoord. Hoe lang dat wachten zou duren wisten ze niet juist vermits de eene spreuk spreekt van twee, de andere van tien jaar, maar dat het goede, alles vergeldende jaar komen zou, daarvan was men zeker

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 13