I I ALS E>1< HOP GEPLUK T IS. S3 (De dagen de veldarbeiders). den grootsten suk- men "non (I) Eten dragen was het werk van den kleinsten knecht of van kelaar. Gil stomme ctcndraycr is het leehjkste scheldwoord dat knaap naar ‘t hoofd kan werpen. (Hekelgem). Van de ledige ranken maken de kinderen rutsen (zie verder hop en kinderspelen)’t grootste deel wordt als ovenheet gebruikt. Vroeger meer dan nu zag men de ranken opgestapeld staan tusschen den kleerncn gevel der huizekens en cenige staken die op enkele voeten van den gevel geplant waren... De kortelingen worden ook gebruikt als «ovenheet». Kortelingen zijn de uiteinden der staken die gelijk met den grond afrotten. De hop staat op haren eersten korteh'ng zegt men voor hop die met versche staken gestaakt is... Om de kortelingen te drogen maken onze boeren, rond den stam van een boom een eigenaardigen schemel. Van de taaiers dit zijn de onderste einden van de ranken die op den kuil blijven drogen na den oogst maakt men allerhande huiselijk geriefboddems, eigenaardige manden om de stoofasch te ziften matten om vóór de deur te leggen matten om den koeketel op af te zetten, in den vloer; en wi/men, een vlechtwerk dat op den bodem van de koeketel gelegd wordt opdat de patatten en rapen niet zouden aanbranden. Met de oude staken, deze die te kort geworden zijn, maakt men benevens 't een en ’t ander landbouwgerief, vlaggestokken, wanneer men met de feestdagen de vlag door de dakpannen moet steken, met een boe- keeke bloemen» boven op... In de hopstreek vervangen zij de sparre- boomkens als men de straten paleertvoor eerstc-misscn. huwelijken cn jubilees. En de andere staken worden in stakenhuis gezet. Voor den vreem deling gelijken al die stakenhuizen, van verre gezien, aan zoovele kerk torens die oprijzen uit glooiingen van 't land tegen de grijze winterlucht. Men heeft geslotcne stakenhuizendie kegelvormig zijn, en opene stakenhuizen dan staan de staken zoowat gelijk geweren aan rotten gezet De staak die de gewijde palmmci draagt in top zoo staat er céne in eiken hoptnin wordt midden in het staakhuis gezet. Als al de stakenhuizen staan Tot zoolang ze weer opengaan is 't eten dragen gedaan. (1) na den hoptijd zijn te kort om nog eten te dragen naar

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 16