HOP EN KINDERSPELEN. S4 Voor de kinderen levert de hop in West-Brabant veel afwisseling... Hoeveel broeken zijn er niet versleten door de jongens die in het voorjaar op de stakenhuizen klauteren om er de nesten uit te trekken van de mus- schcn die er met zichtbare voorliefde hunne woonst kiezen Jongens die er in gelukten een stakenhuis te beklimmen gingen bij de schooljeugd dooi als «straffe klimmers». Kuiltje springen Had een hoplochting het ongeluk langs den schoolwcg te liggen dan was de pachter zeker dat eenige dagen na het opleg gen van hop. de kuilen zoo hard geloopen waren als een aardeweg, spijts bramen en doornen die er kwistig over lagen als bescherming... de kinderen springen van den eenen aardhoop op den anderen, en dat is kuiltjen springen. Schransen is nog vcrmakclijker. De opgelegde hopkuilen liggen alle zoo regelmatig nevens een als de vakken van een dambord. Bij dit spel loopen de jongens dwars over het hopveld, springende met zekeren rvthmus van den eenen hoop op den anderen, derwijze dat de voet telkens den boord van een enkelen kuil raakt. Den Donderdag namiddag, of in den valavond, is er niets zoo heerlijk als het schransen Ranken smoren. Is bitter en walgend, doch verwierf aan den smoor- der cene zekere beroemdheid. Hij kan al ranken smoren z\ls ersatz van sigaren werden eindjes droge rank uitgekozen, zonder knoop, aangesto ken, en dan maar getrokken dat de vlam dikwijls langs de mergpijp de tong verbrandde. wie ranken kon smoren beloofde veel voor de toekomst Dit ranken smoren duurde maar een veertiental dagen. In den winter smoorden de jongens smoorhout (droge wortelen van olmen) of balei nen van ouderswctschc regenschermen. Ledige en afgestrooptc ranken. Dienen bij de jongens om paardeken te spelen, en bij de meisjes om koordeken te dansen of om bijzen of rutsen te maken trekt er ’t haar af voor ’n bijs 1 schreeuwen zij te Opwijk terwijl ze de ranken naar de wilgenkanten sjouwen. Overal maakt men rutsen met hopstaken en ranken. Men maakt de ranken vast aan een staak die vastgelegd is tusschen vier andere staken welke twee en twee, in mik geplant waren. En terwijl men rutste zong men te Hekelgem Rutse, rutse, nog nen gang te Paschcn worden de dagen lang Hoe lang zullen ze duren Wel vier en twintig uren... N’og nc gaap Nog nc slaap, Laat het katteken zwieren, zwieren, zwieren...

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 17