de aan- derij St. Rochus in de streek Van den Putte De H. Rochus. 71 van hopplariters. nergens zoon zwarte hop stond woedende wind die bijna geregeld het Brabantsche hopkwartier blaast gat-over-hoop om- buitengewoon Zwart /aarwas, onder- Helpt U zelf, zoo hclpc U van St.-Rochus te ontkomen. Daar dat jaar een vonden de twijfelaars, te hunner schade dat God, ook eenc boerenspreuk is. Zwart vóór Sint /an, is van geenen tel is de spreuk der luie boeren. Als men vroeg vliegskens ziet is de hop met ’t zwart opgestaan Wanneer de hop zwart slapen gaat Zij 't volgende jaar met zwart opstaat. Andere uitdrukkingen betrekkelijk het zwart het zwart rijst honing is gevallen, gerezen de hop druipt. (Algemeen W. Brab.). Een aanval van zwart is de eenige teleurstelling niet die den hop- bocr te wachten staat, en benevens andere plagen, vreest de Brabantsche hopboer ook den hopduive). Dit is een einde Augustus, begin September over en op enkele uren ganschc zwaar geladen hoplochtingen smijt... In Hekelgem worden deze windbuien de plukkers genoemd, dat zij zoovele bellen afrukken. De plukkers komen op voordeel... In de streek van Aalst en aanpalende Brabantsche gemeenten roept men St.-Rochus tegen het zwart en andere plagen der hop. Ten jare 1516 was te Aalst de coophandel van belle, hoppe, grae- endc zact de nceringhe van van den Heiligen Rochus». Op 24 Mei van ingericht als «Confrérie». 1Over ccrcdienst van Aalst 1885. non endc zact de nceringhe van de groote cooplieden onder de be scherming van den Heiligen Rochus». O]r 24 Mei van vermeld jaar werd «de hoppe nceringheingcricht als «Confrérie». Deze confrérie had haar outer in de hoofdkerk en versierde het later met het beroemd schil- van Rubens. (1) - Is het daaraan te wijten dat al wat hop is m het land van Aalst onder de bescherming staat In drie ruime veldkapellen wordt St.-Rochus bijzonder gediend tegen de plagen van de hop. De voornaamste is de St.-Rochuskapel ojj Nievcl, te Meldert (nabij Affligem). In het octaaf van den Heilige wordt de IIMis in de kapel gelezen onder grooten toeloop Sommige spuiters beweerden dat er als rondom de St.-Rochuskapel. De andere kapellen zijn de St.-Rochuskapel of Kintskapel te Opwijk-Droeshout. op de baan naar Mazel, en de kapel van Kruisborre te Asschc, waar een St.-Rochusbeeld op het altaar staat, onder het kruis.

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 4